Beğenisiz sosyal medya olur mu?

SOSYAL MEDYADA BEĞENİ SAYILARIYLA ELDE EDİLEN ‘ONAYLANMA’ HİSSİ, KULLANICILARIN EN BÜYÜK MOTİVASYONLARINDAN BİRİ. BAZI PLATFORMLAR İSE, KULLANICILARININ BU KONUDA REKABETE GİRMEMESİ İÇİN ‘BEĞENİ SAYILARINI GİZLEME’ ÖZELLİĞİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR. İLK OLARAK INSTAGRAM’DA BAŞLAYAN VE PROTOTİP AŞAMASINDA OLAN ÇALIŞMALARIN NASIL BİR GENEL TEPKİ GÖRECEĞİNİ KESTİRMEK BİRAZ ZOR OLSA DA, ÖZELLİKLE INFLUENCER’LARIN ‘BEĞENİ’ OLMADAN YOLA DEVAM EDEMEYECEKLERİ AŞİKAR. PLAN TAM ANLAMIYLA UYGULAMAYA GEÇERSE, ÇOK İLGİNÇ BİR SOSYAL DENEY İZLEME ŞANSI DA ELDE EDECEĞİZ.

ESRANUR EYUPOĞLU

Bilimsel araştırmalar sosyal medyanın insanlar üzerinde bir takım olumsuz etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Bu durumdan özellikle gençlerin ruh sağlığı kötü etkileniyor. Birçok kişiye göre sosyal medya güncel tutulması gereken bir alanken, son yıllarda insanların paylaşım yapma sıklığında bir düşüş olduğu gözlemlendi. Bunun başlıca nedeni ise ‘like’ alamamaktı. Kullanıcıların etkileşim alamadığı için paylaşım sıklığını düşürmesi sosyal ağ yetkililerini harekete geçirdi.

Geçtiğimiz aylarda Instagram popülerlik rekabetini önlemek ve kullanıcılar üzerindeki baskıyı azaltmak için bazı ülkelerde deneme amaçlı beğeni sayısını gizlemeye başladı. Instagram’dan sonra da YouTube abone sayılarının gösteriminde bir yeniliğe gitti. Bu gelişmeler ve kullanıcıların bahsi geçen rakamlara gereğinden fazla dikkat etmesi ise Facebook’u harekete geçirdi. Yakın zamanda Facebook da beğeni sayılarını kaldırabilir.

İLK DENEME INSTAGRAM’DAN

1 milyarı aşkın kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal ağları arasında yer alan Instagram, fotoğraf ve kısa video paylaşım odaklı bir platform. Instagram, ilk bakışta insanların birbirleri ile fotoğraflarını paylaşıp iletişim kurabildikleri bir alan gibi dursa da düzenli kullanıcılar arasında beğeni yarışı olduğu bilinen bir gerçek. Çoğu Instagram kullanıcısı, beğeni almayacağını düşündüğü için daha az gönderi paylaşıyor ya da beğeni almayan gönderileri paylaştıktan kısa süre sonra kaldırıyor.

Geçtiğimiz aylarda sosyal medya devi Facebook’un bünyesinde bulunan Instagram, yeni güncelleme ile birlikte beğeni sayısını göstermeyeceğini açıkladı. Platform bundan böyle bir paylaşımın ne kadar beğeni aldığından ziyade içeriğine ve içerik kalitesine yoğunlaşacak. Bu gelişme daha az popüler olan kullanıcıları mutlu edeceğe benziyor. Ancak düzenleme takipçi ve beğeni sayısı yüksek influencer’ları olumsuz etkileyebilir. Çünkü dijital dünyadaki gelir modelinde kazanç hesaplanırken dikkate alınan en önemli kriterlerden biri beğeni rakamları.

Devamı Z Raporu Dergisi Ekim 2019 sayısında…

Dikkat çekenler...