Türkiye’nin ‘benim’ dediği markalar

AREDA DANIŞMANLIK VE Z RAPORU IŞBIRLIĞI İLE ILK KEZ GERÇEKLEŞTIRILEN ‘BENIM MARKAM’ ARAŞTIRMASI, 27 FARKLI KATEGORİDE TÜKETICILERIN KENDILERINE EN YAKIN BULDUĞU, EN ÇOK ‘BENIMSEDIĞI’ MARKALARI BELIRLEDI. ARAŞTIRMA ÇERÇEVESİNDE TÜRKIYE’NIN FARKLI ŞEHIRLERINDEN 2718 TÜKETICININ KATILIMI ILE GERÇEKLEŞEN SAHA ÇALIŞMASI SONUCUNDA EDİLEN VERİLER GÜVEN, BEĞENİ VE SADAKAT BOYUTLARINDA TÜKETICILERIN MARKALARA YÖNELIK BAKIŞ AÇILARINI AYRINTILI BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYUYOR. ARAŞTIRMA SONUÇLARINA YAKINDAN BAKILDIĞINDA, HEM KATEGORİ IÇINDEKI REKABET DINAMIKLERI HEM DE TÜKETICIYLE DAHA GÜÇLÜ BAĞLAR KURMAK İSTEYEN MARKALARIN NELER YAPMASI GEREKTIĞI KONUSUNDA PEK ÇOK IÇGÖRÜ BULMAK MÜMKÜN.

KADRİYE N. TUNÇSİPER

Areda Danışmanlık tarafından Z Raporu için ilk defa gerçekleştirilen ‘Benim Markam’ araştırması, Türk tüketicisinin genel eğilimleri açısından önemli sonuçlar ortaya koydu. Gıda, dayanıklı tüketim, giyim, finans ve hizmet başlıklarında toplam 27 kategori ile geniş bir yelpazeye sahip olan araştırmanın sonuçları Türkiye’nin önde gelen lider markalarıyla tüketiciler arasındaki güven-beğeni-sadakat temalı duygusal bağı ortaya koyarak, markalara hedef tüketicilerine uygun bir marka kişiliği ve kurumsal iletişim stratejilerini gözden geçirme ve pekiştirme fırsatı sunuyor. Çalışma ile marka tercihini etkileyen yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek ve gelir durumu gibi demografik unsurlar da belirlendi.

GIDADA YERLİ MARKALARIN SALTANATI VAR

Gıda ürünlerinde 7 ayrı kategoride yapılan değerlendirme sonucunda Türk tüketicilerin gıdada güven, beğeni ve sadakat ölçeğinde genel olarak yerli markaları tercih ettikleri ortaya koyuldu. Buna göre süt ve süt ürünleri kategorisinde tüketicinin yüzde 24,1 gibi açık bir farkla benim markam dediği Torku, kısa sürede elde ettiği başarıyı tüketicinin nezdinde de pekiştirmiş görünüyor. Torku bu kategoride güven, beğeni ve sadakat kriterlerinin tümünde önde iken, özellikle güven kriterindeki üstünlüğü belirgin. Bu kategoride yüzde 13,5 ile Sütaş ve yüzde 9,6 ile de Sek ve Pınar, Torku’yu takip eden diğer markalar oldu. Türkiye’de yaygın market zinciri markaları olan Dost, Mis ve Birşah’ın da sıralamada yer bulması, tüketiciler için ulaşılabilirliğin de önemli olduğunu gösteriyor.

Gıdada çikolatada yüzde 24,8 oranında tüketici, benim markam olarak Ülker’i işaret ediyor. Bu markayı yüzde 17,4 ile Eti ve yüzde 15,3 ile Nestle takip ediyor. Ülker’in güven, beğeni ve sadakat kriterlerinin tümünde açık ara üstünlüğünün bu kategoride öne çıkmasını sağladığını söylemek mümkün. Beğeni kriterinde Nestle’nin güven ve sadakat kriterinde ise Eti’nin Ülker’i takip ettiği görülüyor. Gıdada bir diğer kategori olan dondurma markalarında ise küresel oyuncu Algida’nın çok açık bir liderliği söz konusu. Buna göre bu kategoride Algida yüzde 49,6; Mado yüzde 16,1 ve Golf yüzde 6,9 şeklinde sıralanıyor. Algida bu alanda her üç kriterde de ilk sırada yer almayı başardı. Globalde tatlı sert rekabetin benzeri Benim Markam meşrubat kategorisinde de görülüyor. Buna göre Coca Cola ve Pepsi kategori liderliği için mücadele ederken, yerli markaların ve tatların kategoride görünür şekilde yer bulması doğru iletişim stratejileri ile gelecekte daha güçlü pozisyonlar elde edebilmeleri için ipuçları vermekte. Meşrubat kategorisinde yüzde 17,4 ve Pepsi yüzde 12,3 oranlarında tüketicinin benim dediği markalar olurken; Türk tüketicisinin yeni yeni ısındığı soğuk çay piyasasından Didi de yüzde 9,2 oranında yüksek bir tüketici beğenisine ulaşmış durumda. Gıda alanında çok fazla oyuncuya sahip içme suyu sektöründe Erikli’nin açık ara liderliği söz konusu. Buna göre yüzde 30 ile ilk sırada yer alan bu markayı, yüzde 11,9 ile Hamidiye; yüzde 9,8 ile Saka ve yüzde 7,2 ile Hayat Su takip ediyor.

Devamı Z Raporu Dergisi Eylül 2019 sayısında…

Dikkat çekenler...