ABD’NiN ROBOT ASKER FABRiKASI BOSTON DYNAMICS

Yakın gelecekte gündelik hayatımızı ve iş yapma biçimlerimizi en çok etkilemeye aday teknolojilerin başında robotlar yer alıyor. Bu yapay zeka harikaları, ordulardan hizmet sektörüne kadar pek çok alanda devrim başlatacak nitelikte. Geliştirdiği robotlarla bu işin hangi noktalara varabileceği konusunda heyecan verici bir vizyon sunan Boston Dynamics şirketine, geleceği şekillendirecek en önemli aktörlerden biri olarak yakından bakmakta fayda var

boston

Ebru Çolak 

Bugünlerde, ileri mühendislik ürünü robotların tokalaştığını görmek bile insanı heyecanlandırabiliyor. Oysa daha işin çok başındayız. Sanayide robotlardan epey zamandır istifade ediliyor. Şimdilerde ise robot ordularından veya hizmet sektörünü yeni bir aşamaya taşıyacak robotlardan bahsediliyor. Sözgelimi girişimciler, pizza siparişlerini robotların elinden alabileceğimiz günlerin çok uzakta olmadığı konusunda birleşiyor. Robotlar bir yandan iş dünyasını ve hayatı dönüştürürken, diğer yandan insan doğasını anlamak açısından da büyük önem arz ediyorlar.
Marc Raibert ve beraberindeki mühendis ekibi, doğadan ilham alan, senaristlerin dahi aklına gelmeyecek robot fikirlerini somutlaştırmayı, hayata geçirmeyi başardı bugüne kadar. Tıpkı hayvanlar gibi koşabilen ve manevra yapabilen robotlar geliştiren Raibert ve çalışma arkadaşlarının kurduğu Boston Dynamics şirketi, robotik alanında öncü uygulama ve sistemler geliştiriyor.
1992’de Massachusetts’te kurulan şirket, 2013’te Google tarafından satın alındı. Ürettikleri akıllı robotlarla dünya çapında tanınan bir teknoloji şirketi olan Boston Dynamics, bilimde hayal etmenin ve fikir üretmenin, başarma yolunda ne kadar önemli olduğunun kanıtı adeta.

Dünyanın en gelişmiş engebeli arazi robotu olarak tanıtılan Big Dog’ın da üreticisi olan şirketin LS3, Petman, Cheetah, SandFlea, RHex, LittleDog adında çeşitli alanlara yönelik pek çok robot modeli buluyor.
Şirket, dünyanın en hızlı koşan robotundan, metrelerce yükseğe zıplayan robotlara kadar verimli ve gerçekçi projeler üzerinde çalışmasıyla biliniyor. Boston Dynamics, bunların yanısıra, her türlü zorlu koşullara dayanabilen, farklı ortamlara göre davranabilen ve engellerin üzerinde atlayabilen robotlarıyla askeri alanda da karşımıza çıkıyor. Savaşlara bile yön verebilecek teknolojiler üreten şirkete, ABD’nin profesyonel ordu fabrikası gözüyle bakılıyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ağustos 2017 sayısında…..

Dikkat çekenler...