LOBİCİLERİN YENİ MERKEZ ÜSSÜ TRUMP HOTEL DC

Yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın Washington DC’de bulunan oteli, hem sahibinin mevkii, hem de Beyaz Saray’a yakınlığı nedeniyle diplomatların, lobicilerin, güç simsarlarının ve ‘içerden isimlerin’ yeni çekim noktasına dönüşmüş durumda.

Kadriye N. Tunçsiper 

DC Aerial 237

Beyaz Saray’ın beş blok yakınında bulunan ve eski Posta Dairesi’nin yenilenmesi ile inşa edilen Washington Trump International Hotel şimdiden Amerikan siyasetinin simge yapılarından biri haline dönüşmeye başladı. 263 lüks oda ve süitten meydana gelen otel, Trump ile yakın olmak isteyenlerin uğrak yeri haline geldi. Otel kısa süre içinde diplomatlar ve Trump’ın iş ortaklarının mekânı oldu. Hatta Hazine Bakanı Steve Mnuchin otelde yaşamaya başladı.
Otelin genel müdürü Mickael Damelincourt, Trump’un seçim zaferinin otelin ilgi çekmesinde bir faktör olduğunu düşünmediğini belirtse de şüphesiz lobiciliğin çok önemli olduğu ABD’de Trump’ın başkan seçilmesi ve otele yoğun ilgi arasında önemli ilişkiler var. Ancak bazı kesimler, otelin Trump’a yardım etmek isteyen yabancıların otelde yüz binlerce dolar harcaması ile yasaların ihlal edildiğini düşünüyor.
WASHINGTON’UN YENİ GÖZDE OTELİ
Açıldığı eylül ayından bu yana yabancı diplomatların uğrak noktası haline gelen Washington Trump International Hotel, Trump dönemi için yeni bir gelenek ortaya çıkardı. Geçmişten günümüze Washington’a gelen yabancı lider ve üst düzey yetkililer Blair House ya da büyükelçilik konutlarında konaklarken, artık Trump’ın yeni oteli de seçeneklerden biri durumunda.
Basına yansıyan haberlerde bir Asyalı diplomatın başka bir yerde kalmanın Trump’a saygısızlık olacağını belirtmesi gibi, bu otelde konaklamak bir bakıma zorunluluk haline geldi. Başka bir diplomat ise bu durumu “Neden Beyaz Saray’ın otel bloklarında kalmayayım ki, yeni başkana yeni otelini çok seviyorum diyebilirim ifadesini kullanıyor.
1889’da inşa edilen eski postane binasının 200 milyon dolara yenilenmesi ile ortaya çıkan Washington Trump International Hotel’in süitinde konaklamak için 5 ila 20 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor. Klasik odaların fiyatları da dönemine göre 600 ve 973 dolar arasında değişiyor.
Trump’ın oteli başkanın 2020 seçim kampanyasının ilk bağış toplama yemeğine ev sahipliği yapması ile de gündeme geldi. Başkan’ın 2020 başkanlık seçimleri için kampanyasının ilk bağış toplama organizasyonuna 300 civarında kişi katıldı ve geceye katılanlar kişi başı 35 bin dolar ödeme yaptı.
Trump’ın yeni oteli birçok diplomatik etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz şubat ayında Kuveyt’in ABD büyükelçisi, ülkesinin bağımsızlık gününü bu otelde bir balo ile kutladı. Bu konuda en dikkat çekici harcamayı ise Suudi Arabistan yaptı. Basının iddialarına göre lobi faaliyetleri yürüten Suudi Arabistan yetkilileri, Kasım ve Şubat ayları arasında otele 270 bin dolar ödeme gerçekleştirdi.
Aralık ayı içerisinde ise Bahreyn’den gelen diplomatlar ülkenin ulusal gününü otelin 13 bin metrekarelik salonunda kutladı. Yabancı diplomatların oteldeki faaliyetleri bunlarla da sınırlı değil. Azerbaycan elçiliği otelin zarif Lincoln Kütüphanesi’nde bir Hanuka partisine ev sahipliği yaptı. DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi ve American Turkish Council’in yıllık ortak toplantısının da bu otelde gerçekleştirilmesi etik tartışmaları da beraberinde getirmişti. Yüzlerce üst düzey Türk ve Amerikan özel sektör ve devlet temsilcisinin katıldığı etkinliğin masraflarının Türkiye tarafından karşılanması yine benzer nedenlerle eleştirilmişti.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ağustos 2017 sayısında…

Dikkat çekenler...