APPLE BANKACILARI ÜRKÜTTÜ

Teknoloji devi Apple, Goldman Sachs şirketiyle birlikte yeni bir finansal ürün üzerinde çalışıyor. Apple, yeni ürünü ile yeni nesil bankacılık çözümleri sunarak, geleneksel finans kurumlarıyla rekabete girmeye hazırlanıyor. Bu kararın bankacılar cephesinde karşı reaksiyonlar doğuracağı tahmin ediliyor.

Fatma Nur Dinç

Geçtiğimiz yıl mali açıdan Apple’ın en çok zorlandığı yıllardan biri oldu. Son dönemde düşen iPhone satışları ile hatırı sayılır bir gelir kaybına uğrayan Apple, yeni gelir kaynakları arayışı içerisine girdi. Teknoloji devi bu açığı ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs şirketiyle birlikte yeni bir finansal ürün üzerinde çalışarak kapatmaya çalışıyor. Goldman’ın tüketici bankası Marcus aracılığıyla doğrudan iPhone’lar üzerinden erişimi olacak bu yeni ürün bir kredi kartı. Bu kartı diğer kredi kartlarından ayıran en önemli özelliği ise bu ürünün Apple Pay ile derin bir entegrasyona sahip olacak olması. Apple kendi cihazlarındaki kredi kartı özelliğini tanıtarak, finans kurumlarına karşı uzun soluklu bir yarışa girmiş oldu.

APPLE KART KULLANICILARA NELER VAAT EDİYOR?

Yeni ürün, kullanıcılara Aktivite uygulamasının iOS cihazlarda yaptığına benzer bir şekilde, iPhone kullanıcılarının mali durumunu daha iyi idare etmelerine olanak sağlayan akıllı analitik seçenekler sunuyor. Kullanıcılar kredi kartlarıyla neye ne kadar harcadığını görmek ve anlamak istiyorlar. Apple Kart, kullanıcılarına bunu sağlıyor. Apple Kart kullanıcıları Apple Cüzdan üzerinden kredi kartlarına tıkladıklarında son işlemlerini, ne kadar borçları olduğunu ve hangi kategoride ne kadar harcama yaptıklarını görebilecekler. Alışveriş işlemlerinin nerenden yapıldığını görebilmek için de yine Apple Cüzdan üzerinden kredi kartlarına tıkladıklarında Apple Haritalar yardımıyla işlemin yapıldığı konumu görüntüleyebilme özeliğine sahip olacaklar. Apple Kart’ın yıllık, uluslararası, limit aşım ücretleri bulunmuyor. Apple Kart sahipleri yaptıkları her işlemden yüzde 2, her Apple harcamasından ise yüzde 3 geri ödeme kazanabilecekler. Apple Kart ile birlikte bir ödemenin ne zaman yapılacağı, ne kadar olduğu ve gecikme durumunda ne kadar faiz ödeneceği gibi soruların cevabını öğrenmek çok daha kolay. Bu tarz seçenekleri geleneksel kredi kartları sunuyor olsa bile işlemler oldukça zahmetli. Apple Kart, bu özellikleriyle birlikte kredi kartlarının bir adım önüne geçebilir.

GİZLİLİK ESAS

App Store, Apple Books ve iTunes’den satın alınan öğelerin Apple Aile Paylaşımı özelliğiyle altı kişiye kadar aile üyesinin ortaklaşa kullanabilmesine izin veriyordu. Ancak şirket Apple Kart’ta bu özelliğe yer vermedi. Apple platformunu aynı aileden birkaç kişi kullanabilirken Apple Kart tamamen kişiye özel bir hizmet olarak kaldı. Apple Kart ile gizlilik sözü veren şirket, söz konusu ürün ile yapılan alışverişler hakkında bilgilerin üçüncü kişilerle paylaşılmayacağı ve bu harcamaların kullanıcılara reklam olarak geri dönmeyeceğini garanti ediyor. Apple’ın, sadelik, şeffaflık ve gizlilik ilkeleri üzerine inşa ettiği bu kart, Apple’ın söylemiyle bir banka değil. Servis, Apple Pay ile birlikte çalışıyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir etkinlikte Apple Pay’le ilgili çeşitli veriler paylaştı. Cook’un etkinlikte açıkladığı verilere göre Apple Pay ile bu yıl 10 milyar işlem gerçekleştirilmesi bekleniyor. Apple Pay, Amerikalı işletmelerin yüzde 70’i, Avustralyalı işletmelerinse yüzde 99 tarafından bir ödeme yöntemi olarak kabul ediliyor ve her geçen gün tüm dünyada kullanımı yaygınlaşıyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Mayıs 2019 sayısında…

Dikkat çekenler...