BLOCKCHAİN’İ HAYATA GEÇİREN ŞİRKETLER

Son dönemin en çok konuşulan teknoloji kavramlarından biri olan blockchain, çoğu zaman sanal para bağlamında gündeme geliyor. Oysa bu büyük teknolojik fikir, hammadde temininden üretime, dağıtımdan perakendeye kadar bütün ekonomik süreçleri şeffaflaştırıp dönüştürecek, sektörlerin kaderini baştan yazabilecek bir potansiyele sahip. Bu gerçeğin farkına varan şirketler, geleceği kaybetmemek için şimdiden harekete geçmiş durumda

Kadriye N. Tunçsiper

Bitcoin’in yükselişi ile daha fazla dikkat çekmeye başlayan blockchain teknolojisi, finans başta olmak üzere birçok sektörde şirketler arasında da kullanım olanağı bulmaya başladı. İletişim hizmetlerini kolaylaştırma ve daha güvenli hale getirmenin yanı sıra ödeme kolaylığı gibi avantajlar sunan blockchain teknolojisi, bankacılık başta olmak üzere gün geçtikçe daha fazla şirket tarafından tercih edilmeye başlandı.
Merkezi bir yapı ya da herhangi bir aracı olmaksızın iki taraf arasındaki işlemleri garantili bir şekilde yapmaya olanak tanıyan blockchain, şirketler için aynı zamanda maliyet avantajı anlamına geliyor. Şirketler genelde verilerin etrafında bir duvar oluşturarak dijital bilgilerini güvende tutmayı amaçlarken; bir erişim noktası bulabilen ve tam erişime sahip kötü niyetli kişilere karşı bu duvar yeterli olmayabiliyor. Ancak sistemin dağınık alt yapısına dayanan ve sürekli olarak şifrelenen blockchain sistemi riskleri en aza indirebiliyor. Blockchain’in şirketler tarafından tercih edilmesinin bir sebebi de veriyi kısa sürece ve daha verimli bir şekilde işleyebilir olması.
BANKACILIĞI DÖNÜŞTÜRECEK TEKNOLOJİ
Finansın kalbinin attığı bankacılık sektörü, blockchain ile yakın gelecekte internetin yarattığı devrim benzeri bir dönüşüme hazırlanıyor. Bankacılık alanında bu yeni teknolojinin kullanım olanağının fazla olması, şimdiden onlarca bankanın blockchain altyapılarına yatırım yapmasının önünü açtı. IBM’in geçtiğimiz yıl yayınladığı blockchain raporuna göre de 2020 yılında, tüm bankaların yüzde 66’sının blockchainden yararlanacağı öngörülüyor.
Finans ve teknolojiyi bir araya getiren blockchain özellikle IBM ve Avrupa çapında etkin yedi büyük banka, Deutsche Bank, HSBC, KBC, Natixis, Rabobank, Societe Generale ve Unicredit’ten oluşan blockchain ağı ile küçük ve orta büyüklükteki şirketler için ticareti kolaylaştırmayı sağlayacak. Bankacılık alanında blockchainden yararlanan diğer bazı bankalar ise Wells Fargo, Commonwealth Bank of Australia, Barclays, ABN Amro, ING, Rabobank gibi köklü kuruluşlar. Royal Bank of Canada da geçtiğimiz günlerde, ABD ve Kanada arasında gerçekleşecek ödemeler için test çalışmalarına başladı.
ÖNCÜ IBM OLDU
İş yaşamında şu ana kadar ismi blockchain ile en fazla anılan şirket, teknoloji devi IBM oldu. Blockchain organizasyonu Stellar ve döviz ticareti şirketi KlickEx ile platformu geliştirmek için işbirliği yapan IBM, farklı sektörlerden şirketlerin de bundan faydalanmasını sağlıyor. Geçtiğimiz Eylül’de açıklanan Juniper’in yaptığı araştırma sonuçları da IBM’in blockchain teknoloji lideri olduğunu ortaya koyuyor. 400 şirket ile yapılan kapsamlı araştırma sonuçları uyarınca IBM’in öncülüğüne işaret eden temel sebep, şirketin blockchain konusunda sektörünün lideri şirketlerle işbirliği yapması.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Şubat 2018 sayısında…..

Dikkat çekenler...