YENİ İPHONE’LAR GİRİŞİMCİLERE NELER SUNUYOR ?

12 Eylül’de tanıtılan iPhone 8 ve iPhone X, özellikle yüz tanıma ve artırılmış gerçeklik teknolojileri sayesinde, girişimciler için, oyundan sağlığa birçok alanda yeni uygulamalar geliştirmek ve mevcut uygulamaları güçlendirmek için sayısız fırsat sunuyor.

Kadriye N. Tunçsiper

Geçtiğimiz ay Apple, yeni merkezinde en son iPhone modellerini tanıttı. Her sene yenilikçi ürünlerle ve pazarlama başarısı ile öne çıkan Apple, on yıla özel ürettiğini ilan ettiği iPhone X ve iPhone 8 modelleriyle yine çok tartışılmaya başlandı. Özellikle modellerin yüz kimliği ve artırılmış gerçeklik yeniliklerinin girişimciler için yeni fırsatlar getireceği değerlendiriliyor. Geçen on yıl içerisinde 500 uygulama ile hizmete giren App Store, bugün 2,2 milyon uygulama ile adeta başka bir dünyayı temsil ediyor. Sadece bu yıl reklam gelirleri hariç, 10,5 milyar dolar satış gelirine ulaşan App Store, yeni iPhone modelleri ile yeni girişimlere de kucak açacak. Peki, yeni iPhone modelleri şu anda girişimciler için ne ifade ediyor?

DAHA GÜVENLİ YÜZ TANIMA, BİRÇOK ALANDA YENİLİK GETİRECEK
Yeni tanıtılan iPhone’da yüz tanıma (Face ID), dokunmatik kimlikten daha güvenli olarak üretildi. Bunun için yapılan varsayımsal yöntemlerle, artık yabancı birinin yüz tanıma sisteminizi açabilmesi için bir milyonda bir şansı var. Apple, yüz tanımanın bir başkasının suratını taklit etmek üzere tasarlanmış bir fotoğrafla veya maskeyle çalışmayacağını da belirtiyor. Bu organizasyonlar için hassas bilgilerin saklanması için büyük öneme sahip. Ancak yüz tanıma teknolojisi beraberinde birçok yeniliği de getirecek. İlk olarak emojilerin konuşturulabilmesi bu teknoloji sayesinde mümkün olacak. Animoji olarak adlandırılan bu teknoloji sayesinde emojiler, kullanıcının yüz ifadelerini taklit edebilecek. Bu da emojiler dünyasının daha da genişlemesi anlamına geliyor.
Yeni cihazlarda kimlik doğrulamak için kullanılacak yüz tanıma teknolojisi, aslında kişisel kullanımın ötesinde fırsatlar da yaratıyor. Daha önce bazı bankacılık uygulamalarında rastladığımız mobil uygulamalara benzer şekilde, makine öğrenimi sayesinde şifre veya parmak izi olmadan yüz tanıma ile ödeme yapılması mümkün olabilecek.
Yüz tanıma teknolojisi ile başlayacak gelişmeler sadece bunlarla da sınırlı değil. Özellikle cihazda izlenen videolar, örneğin reklamlar sırasında izleyicinin yüz ifadesinden ne şekilde tepki verdiğinin belirlenmesi, reklamcılıkta devrim niteliğinde sonuçlar doğurabilir. Çünkü reklama izleyicilerin tepkisinin yüz tanıma ile ölçümlenebilmesi, yeni bir performans ölçümü demek.
Şu an için ütopik görünse de, yüz tanımanın cebe girmesi, sağlık alanında da önemli gelişmelerin habercisi olabilir. Yüzdeki 30 binin üzerindeki nokta ile tepkiyi ölçen yüz tanıma ile bazı sağlık problemlerinin önceden teşhis edilmesine yönelik çalışmalar, sağlık teknolojisinde yeni bir dönemi başlatabilecek potansiyele sahip.
DAHA İYİ KAMERA, DAHA İYİ FOTOĞRAF
Yani iPhone X’in ilgi çekici özeliklerinden biri de özellikle işi fotoğraf çekmek olan profesyonelleri yakından ilgilendiriyor. Özellikle sosyal medya platformlarında ürünlerini pazarlayanlar için yeni modellerin kameraları, çok daha iyi fotoğraflar çekilebilmesini sağlayacak.
iPhone X’deki çift kameralar, daha iyi flaş aydınlatması, daha geniş bir renk aralığı ve daha düşük gürültü ve makine öğrenimi artırılmış portre aydınlatma ve optik görüntü sabitleme özelliğine sahip. Son madde ise profesyonel işleri için fotoğraf çekenler için büyük avantajlar getiriyor – telefon bir yüze başlamak, arka plan öğelerinden ayırmak ve çeşitli profesyonel kurulumları taklit etmek için aydınlatma geliştirmek için makine öğrenme teknolojisini kullanıyor.
DÜNYANIN EN GENİŞ ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK PLATFORMU
iPhone X, Apple’ın AR Kiti kullanılarak artırılmış gerçeklik kurulması, test edilmesi veya uygulanmasına olanak tanıyor ve bu birçok iş uygulamasının da hayata geçirilebilecek olması anlamına geliyor. Yeni modellerin performansını artıran en önemli parça A11 Bionic olarak adlandırılan 6 çekirdekli işlemci ve bu işlemci artırılmış gerçeklik uygulamalarının kullanılmasında önemli rol oynuyor.
Bugüne kadar üretilen en güçlü telefonu olarak lanse edilen Apple’ın artırılmış gerçeklik büyüsüne kapılması ile cihazın tanıtımında 3D nesneleri fiziksel alana yansıtmak gibi, artırılmış gerçekliğin bazı pratik uygulamaları gösterildi. Bu tüketicilerin yanı sıra B2B ürünler üreten işletmeler için önemli avantajlar getirecek.
En yalın tanımlaması ile gerçek görüntünün üzerine işlenmiş görsel teknolojisi olan artırılmış gerçeklik, sanal dünya ve gerçek dünyanın bir araya gelmesini ifade ediyor. Geçtiğimiz yıl tüm dünyayı kasıp kavuran Pokemon Go oyunu ile herkesin aşina olmaya başladığı artırılmış gerçeklik konusunda Apple’ın, Mayıs ayında basına tanıttığı AR kiti ile geliştiricileri bu platforma çekmek amaçlanmıştı. Firmanın bunda da başarılı olduğunu söylemek mümkün.
Tahmini zor olmayacağı üzere, iPhone’un bu teknolojiye imkân tanıması oyun sektörü için büyük bir gelişme olacak. Zaten iPhone’un etkinliğinde de Machines isimli, çok oyuncu ile oynanan bir artırılmış gereklik oyununa da yer verildi. Halen emlaktan inşaata bir dizi sektörün yoğun biçimde kullandığı artırılmış gerçeklik uygulamalarının neler getireceği ile ilgili hayallerimizi zorlamamız gerekecek. Tanıtımda Craig Federighi’nin dediği gibi “Artırılmış gerçeklik geliştirici kiti (ARKit) kullanarak geliştiriciler, iPhone ve iPad’leri ile geleceği etkileyecekler” ifadesi bir bakıma abartı değil. Tüm bunları mümkün kılan iOS 11 ise 19 Eylül’den itibaren indirilebilir hale geldi ve yakın gelecekte bu teknolojiyi daha sık duyacağımız kesin.

Dikkat çekenler...