2017’nin En İyi 10 Reklamı

Aşkın Baysal

Yılın en iyi reklamlarını seçmek üzere bir tarama yaptığınızda, gözünüz önce ‘bildiğimiz’ reklamlara gidiyor kuşkusuz. Bu da çok normal. Ancak geçtiğimiz yıl konvansiyonel ve sosyal medyanın yanı sıra gündelik konuşmaların, yani sıradan insanların gündemini o kadar çok meşgul eden iki iletişim var ki, bunları anmadan hazırlanacak her en iyiler listesi eksik kalacaktır. O yüzden 10 maddelik en iyi reklamlar listemize geçmeden önce, bu iki iletişim harikasını analım.

Bunlardan ilki, adını Türkiye’nin dünya çapında tanınan birkaç markası arasına çok sağlam bir adımla yazdıran Nusr-Et. Doğuş Holding’in geniş restoran ağı içinde yer alan ve ülkenin çeşitli şehirlerinde açtığı birkaç şubeyle kısa zamanda popüler isimlerin ve onlardan geri kalmak istemeyen geniş bir kesimin ana uğraklarından birine dönüşen bu et ve lezzet zinciri, kurucusunun kişiliğiyle tam özdeşleşmiş bir marka olarak dikkat çekiyor.
Markanın taşıyıcılığını bizzat üstlenmiş olan Nusret Gökçe, nam-ı diğer Saltbea, sosyal medya hesaplarında paylaştığı et işleme ve pişirme gösterileriyle yurt sathında elde ettiği popülariteyi, geçtiğimiz yıl dünyaya da taşımayı başardı. İlk bakışta kendiliğinden yayılmış gibi görünen ancak dikkatli bir gözle incelendiğinde ciddi bir sosyal medya kampanyası olduğu fark edilen bu global iletişim başarısı, Nusret’in BuzzFeed, New York Magazini gibi dünya çapında popüler mecralar tarafından ‘keşfedilmesiyle’ başladı. Hakkında yapılan ilk haberler kısa sürede diğer mecralara da yayılan Nusret, bir anda global bir sosyal medya fenomenine dönüştü. Haber bültenlerinde, popüler talk show’larda bu meşhur ‘Türk kasabından’ bahsedilmeye başlandı. Nusret’in imzası diyebileceğimiz meşhur tuz serpme hareketi, dünya çapında popüler bir sosyal medya meme’i olarak yüz milyonlarca zihne kazındı.
Nusr-Et’in global iletişim konusunda yakaladığı bu görkemli başarıya, dünyanın farklı noktalarında açtığı yeni restoranlar eşlik etti. Halihazırda Dubai, Abu Dabi, Doha ve Miami’ye açılmış olan zincir, bu kış New York’taki ilk şubesini açıyor ve bunların çok ötesine geçen hedefleri var.
#COMETOBEŞİKTAŞ ÇILGINLIĞI
İkinci iletişim fenomenine futbol dünyasında şahit olduk ve bu iletişim başarısının altında Beşiktaş’ın imzası var. Bu yıl yaz döneminde Pepe, Negredo, Medel, Lens gibi spektaküler transferlere imza atan kulüp, bu transferleri duyurmak için çok ilginç bir sosyal medya kullanımına başvurdu. Mevcut futbolcuların gelen futbolcuları arayıp “Come to Beşiktaş” dediği zincirleme videolar, Beşiktaş taraftarları ve Türkiye ile sınırlı kalmadı, dünyada da gündem oldu. En son Şampiyonlar Ligi’nde Beşiktaş’la eşleşen Bayern Münih, sosyal medya hesaplarında bu video serisine gönderme yapan paylaşımlar yaptı. Çok yakında Cenk Tosun’u kadrosuna katmak üzere yoğun bir çaba içinde olan İngiliz kulübü Everton’ın da, bu transferi “Come to Everton” denecek bir video ile duyuracağına ilişkin haberler geliyor.
Sosyal medyada fenomene dönüşen bu videolar, Beşiktaş’ın çok konuşulmasını sağlamakla kalmadı, aynı zamanda takımı Avrupa’nın büyük ligleri dışında şans arayan yıldız futbolcular için bir cazibe merkezine dönüştürdü. Bugünlerde devam eden ara transfer sezonunda, pek çok üst düzey yıldızın isminin Beşiktaş ile birlikte anılmasında, bu video serisinin büyük payı var.
Büyük sükse yapan bu iki iletişim fenomenine haklarını teslim ettikten sonra yılın en iyi işleri olarak anılmaya değer bulduğumuz reklamlara tek tek bakalım…

Devamı Derin Ekonomi Ocak 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...