ANNELER GÜNÜ’NÜN EN iYi 5 REKLAMI

Aşkın Baysal

Özel günler, reklam dünyası için de şenlik günleridir. En iyi fikirler bu özel zamanlar için saklanır, en başarılı reklamların birçoğu da bu günlerde görücüye çıkar. Anneler Günü ve Sevgililer Gününü ise, reklam dünyasının yaratıcı enerjisinin doruğa çıktığı anlar olarak not etmek gerekiyor.
Bu yıl da çok farklı sektörlerden markalar tarafından, Anneler Günü için hazırlanmış pek çok nitelikli reklamı izleme şansımız oldu. Her ne kadar bu yılki Anneler Gününe damgasını vuran türden (Profilo’nun ve Teknosa’nın önceki yıllardaki işlerinin kalibresinde) işler yoksa da, özellikle yakaladıkları sağlam içgörülerle (insight) hafızalara yerleşen reklamlara imza atıldığını söylemek gerekiyor. Sosyal medyanın da yoğun bir şekilde kullanıldığı bu yılki Anneler Günü kampanyaları arasında en çok dikkat çeken işler ise şunlar bence…

anneler gunu

Vestel: Satmıyoruz!

Evet, bu yılki işler yatıcı kalibreleri ya da prodüksiyon kalitelerinden ziyade yakaladıkları ince içgörülerle ayrıştılar. Bu anlamda en başarılı işe imza atan marka ise kesinlikle Vestel. Marka, Anneler Günü hediyesi olarak en çok tercih edilen ürünler arasında yer alan, kendi ürün gamının da kayda değer bir kısmını oluşturan küçük ev aletlerine odaklanan bir reklam hazırlamış.
Reklamda, çocukların annelerine, onları kişisel olarak mutlu etmekten ziyade ‘ev işlerinde işine yarar’ diye aldıkları bu tür hediyelerin yarattığı ‘burukluk’ çok iyi yakalanmış. Marka, bu tür hediyeler alma niyetindeki evlatlara, ‘biz bugün bu ürünleri satmıyoruz’ diyor. Her ne kadar ‘satmıyoruz’ mesajından hemen sonra gelen ‘Çok ısrar ederseniz satarız ama tavsiye etmiyoruz’ sözleri, ana mesajın gücünü bir ölçüde kırsa da, esas mesele gayet net aktarılmış. Basit bir masaüstü prodüksiyonla hayata geçirilen bu ince fikir, içgörü gücüyle, sadece Anneler Günü işleri arasında değil, tüm yıl boyunca üretilecek işler arasında yukarı sıralarda yer almayı hak ediyor.
Vestel’e bu noktada tavsiye edebileceğimiz tek şey, bu uygulamayı bu sene ile sınırlı bırakmaması, diğer yıllara da taşıması ve hatta satmıyoruz vaadini perakende noktalarında çok katı bir şekilde uygulaması. Marka böyle yaparak yılın önemli bir anındaki satışlarında bir kayıp yaşayabilir belki ama, hem annelerin hem de vefalı evlatların gönlünde ve zihninde çok sağlam bir yer edinecektir. Cesaret etmeye değer!
Reklam değil, duygusal bir kısa film
Anneler Günü reklamlarının alametifarikalarından biri de göz pınarlarını doldurmasıdır herhalde. Bu özel günde üretilen reklamların en komik olanlarına bile ciddi bir duygusal ton hakimdir. Bu da gayet normaldir.
Ford Trucks’ın Anneler Günü için hazırladığı reklam, işe eğlence ve komediyle başlıyor. Komedi dizileri ve filmlerinden tanıdığımız Serkan Keskin’in (nam-ı diğer İsmail Abi’nin) canlandırdığı tır şoförü, Ankara havası eşliğinde yol almaktadır ve keyfi gayet yerindedir. Yolu yürüyerek gitmeye çalışan yaşlı kadını görünce durur ve onu gideceği yere kadar bırakmayı teklif eder. Hikmet Körmükçü’nün canlandırdığı yaşlı kadın önce teşekkür edip yoluna devam eder, şoför ısrar edince de binmeyi kabul eder.
Hikaye bundan sonra yeni bir viraj alır, komediden şaşkınlığa hızlı bir geçiş yapılır. TIR’a binen yaşlı kadın aracın tüm teknik donanımı terim ve kısaltmalar kullanarak anlatacak kadar konuya hakimdir. Şoför şaşkınlığını gidermek için yüzünü yıkamak üzere mola verdiğinde, bir başka şoförle karşılaşır ve bu ilginç kadının arkasındaki ana-oğul hikayesini öğrenir. Hikaye bundan sonra hızlı bir duygusal viraj alır ve sona erer.
İnternet mecrasında yayınlanan ve toplam uzunluğu dört buçuk dakikayı bulan bu güzel işi, klasik bir reklam olarak anmak büyük haksızlık olur. Buna daha ziyade duygusal tonu yüksek bir kısa film demeliyiz.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Haziran 2017 sayısında….

 

Dikkat çekenler...