Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan: Enerji ihracatında yeni dönem

TÜRKİYE’NİN İLK ÖZEL SEKTÖR YATIRIMI OLAN ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ FABRİKASI İLE ENERJİ İHRACATI ALANINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR. GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE ANKARA POLATLI’DA TEMELLERİ ATILAN LİTYUM DEMİR FOSFAT BATARYA VE ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ FABRİKASI’NIN TÜM DETAYLARINI VE ŞİRKETİN GELECEK PLANLARINI KONTROLMATİK TEKNOLOJİ YÖNETIM KURULU BAŞKANI SAMİ ASLANHAN’DAN DİNLEDİK.

GİZEM TÜMBAY KOÇAK

14 yıl önce bir mühendislik ve girişimcilik hikayesi olarak yola çıkan Kontrolmatik Teknoloji, bugün dünya pazarındaki 28 ülkeye hizmet ederken, Türkiye’nin ilk özel sektör Lityum Demir Fosfat Batarya ve Enerji Depolama Fabrikası’nın da temellerini atıyor. 2020 yılında halka arzının gerçekleşmesinin ardından ciddi bir ivme yakalayan şirket, bu fabrika ile önümüzdeki aralık ayı itibari ile 250 megawatt saat ilk faz üretimi gerçekleştirecek. Bu alandaki ithalatı azaltıp ihracatın artması ile Türk ekonomisine ciddi bir katkı sağlamayı hedefleyen şirket aynı zamanda 600 kişilik bir istihdam hedefliyor. Sürdürülebilirliğe, karbon ayak izinin azaltılmasına ve yeşil enerjinin hayata entegre edilmesine ekstra dikkat çeken

Aslanhan, “Kendi kimyasallarımız ile hammaddenin tesise girebildiği, kendi hücremizi ürettiğimiz, kendi mühendislerimiz ve bilgi birikimlerimizle bataryalara, yazılımlara ve enerji depolamaya çevirdiğimiz bir yapı olacak. Türkiye’de ilk özel sektör enerji depolama fabrikası ile teknoloji tabanlı bir büyüme hikayesi çıkarmak istiyoruz” diyor.

Kontrolmatik’in hikayesi nasıl ve ne zaman başladı?

2008 yılında çalışma hayatımıza başladık. O günden bugüne çok zaman geçti ve çok yol kat ettik. Yola bir mühendislik firması olarak çıktık. Proses otomasyonu, endüstriyel tesisler, verifikasyon alanında çeşitli yazılımlar, kontrol sistemleri ve optimizasyonlar yapmak üzerine ticari faaliyetlere başladık. Ardından ekibi büyüttük ve mühendislik kabiliyetlerimizi geliştirdik. Bunun üzerine yüksek gerilim-orta gerilim kabiliyetlerini, koruma kontrol sistemlerini ekledik. Kapsama alanlarımızı geliştirerek, daha fazla coğrafyada, daha fazla müşteriye hitap etmeye başladık. Bugün geldiğimiz noktada 250’ye yakın çalışan ile yaklaşık 28 ülkede müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Nasıl bir yılı geride bıraktınız? 2021 yılı rakamsal olarak hedef ve beklentilerinizi karşıladı mı?

2020 yılında yaşadığımız duraksama 2021 yılında azaldı. Projelere ağırlık verdiğimiz yoğun bir yıl geçirdik. 2020’den sarkan işler ve yeni projelerle 2021 yılında ciromuzu önemli ölçüde arttırdık. 2020 yılında halka arzımızın ardından AR-GE çalışmalarımıza da önem verdik. 2021’de bünyemize yeni müşteriler, yeni coğrafyalar ve yeni ofisler kattık.

Geçtiğimiz günlerde Kontrolmatik Teknoloji Lityum Demir Fosfat Batarya Fabrikası’nın temelleri atıldı. Projenin ilk adımları ne zaman başladı?

2016 yılında enerji depolama konusunda çalışmalar yapmaya başladık. O zaman bir İngiltere firmasının Almanya’da aldığı 4 megawatt saatlik Enerji Depolama Projesi’nin yüzde 40-50 oranında alt yapısını biz hazırlamıştık. Bu vesile ile enerji depolama işi bizim de radarımıza girmiş oldu. Alternatif enerji kaynaklarının şebekeye daha fazla bağlanabilmesi için enerji depolaması olmazsa olmazdı. Enerji depolamada da bazı patentler dünyada bulunmuştu. Bunların son kullanım süreleri gelmişti. Patent sürelerinde yeni yeni üreticiler çıkmaya başlamıştı. Elektrikli araçlar ile beraber, depolamaya olan ilgi artmıştı ve pil teknolojileri gelişmişti. Bizde yönümüzü bu tarafa doğrulttuk ve 2016 yılında bu konuda çalışmalara başladık. Kendi yazılımlarımız ve kendi güç elektronik kısımlarımız üzerine çalıştık. 2020-2021 yılında öyle bir noktaya gelmiştik ki, bizim daha fazla işleri büyütmemiz lazımdı. Rekabet edebilmek ve uluslararası pazarda oyuncu olabilmek için bu kimyasalları da kendimizin üretmesi gerektiğinin de farkındaydık. Bu doğrultuda da yerel ve uluslararası finansmana erişebilmek için halka arz önemli oldu. Biz de böylece kendi fabrikamızı kurmak; kendi hücre ve pillerimizi üretmek, bunları bataryalara çevirmek, bataryalar ile enerji depolama ürünleri üretmek için yola çıktık. Finans arayışına ve fizibiliteye başladık. Ankara Polatlı’da üretim arazimizi satın aldık. Yüzde 100 bağlı ortaklığımız Pomega Enerji Depolama Teknolojileri şirketi ile bu anlamdaki ilk adımlarımızı attık.

Devamı Z Raporu Dergisi Mart 2022 sayısında…

Dikkat çekenler...