HEM UZMAN HEM İSLAMİ ESASLARA UYGUN

İslami bankacılığın Türkiye finans sektörü içindeki payı hızla artıyor. Ancak diğer finansal kurumlar ve ürünlerde pay henüz çok düşük. Türkiye’nin ilk İslami portföy yönetimi şirketi Alkhair, artan rekabetle birlikte bu pastanın da büyüyeceğine inanıyor

Ebru Çolak

aa

Bahreyn merkezli İslami yatırım bankası olan Bank Alhair’in portföy yönetimi şirketi Alkhair Portföy, Türkiye’de kurulan ilk İslami portföy yönetim şirketi. 2004’te Bahreyn’de Unicorn adıyla kurulan ve 2011’deki isim değişikliğiyle Bank Alkhair ismini alan banka faaliyetlerine İslami yatırım bankası olarak devam ediyor. Ana hissedarı Suudi Al Shelash ailesi olan banka Suudi Arabistan’da Alkhair Capital ve Alkhair Portföy olarak faaliyet gösteriyor. Körfez bölgesinde önemli sukuk ihraçlarına liderlik eden Bank Alkhair, bugüne kadar yaklaşık beş milyar dolarlık sukuk ihracında bulundu.
Bireysel ve kurumsal yatırımcılara faiz getirisi olmayan ve faiz içermeyen portföy yönetimi sunan Alkhair Portföy, yatırımcıların ihtiyaçlarına uygun çözümler üretiyor “ ilk İslami portföy yönetim sistemi olduğumuz için en eski performans ölçümü bizde var ve bunun avantajını yatırımcıya sunmak istiyoruz” diyen Alkhair Genel Müdürü Ali İlhan, Türkiye’nin bankacılık sektöründe belli bir mesafe aldığını ancak portföy yönetimi tarafında da dünya standartlarını yakalamamız gerektiğini söylüyor.

 İslami esaslara uygun portföy yönetimi yapıyorsunuz. Konvansiyonel portföy yönetim şirketleri de İslami ürünler çıkarmaya başladı. Artan rekabet sizin için ve bu piyasa için ne anlama geliyor?
İslami portföy yönetimi Türkiye için yeni bir kavram. Diğer konvansiyonel portföy yönetim şirketleri de İslami ürünler çıkarmaya başladı ama pastadaki pay oldukça az. Portföy yönetimini bankacılıkla kıyaslarsanız yüzde 5’in daha altında. İslami portföy yönetiminin bu pastadan aldığı pay ne yazık ki daha aşağıda. Biz ilk İslami portföy yönetimi şirketi olduğumuz için en eskiye giden performansı biz sunuyoruz ve bunun avantajını da yatırımcıya sağlamak istiyoruz.
 Konvansiyonel portföy yönetim şirketlerinin yapamadığını İslami yönetim şirketleri nasıl yapabilir?
Türkiye bankacılıkta belli bir mesafe aldı ve İslami bankacılık da burada kendine yer kapmaya başladı. Uzun dönemde de varlığını arttıracak. Ancak portföy yönetimi tarafında da dünya standartlarını yakalamamız gerekiyor. Bunun için de bütün paydaşların bir araya gelip devlet katkısı olmadan bunu nasıl büyütürüz diye düşünmeleri gerekiyor. Burada da İslami bankacılıkta olduğu gibi gerekli pay hızlıca alınacak diye düşünüyorum. Çünkü bu alanda büyük bir potansiyel var. Konvansiyonel portföy yönetim şirketlerinin yapamadığını islami portföy yönetimi şirketleri yapabilir.

 Bir portföy yönetim şirketi olarak yatırım yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?
Her şirkete yatırım yapmıyoruz. Borcunun piyasa değerinin yüzde 33’ünden fazla olmaması gerekiyor. Çok borçlu şirketleri almıyoruz çok nakit üstünde oturup da faizden para kazanan şirketleri de almıyoruz. Borcunu düzgün ayarlamış, borcunun değeri piyasa değerinden yüksek olmayan hatta belli oranın altında olan şirketlere yatırım yapıyoruz. Faaliyet alanında alkol gibi İslami esaslara uymayan türdeki şirket ve sektörlere yatırım yapmıyoruz. Çok net kıstaslarımız var. Doğal olarak faiz de temel kıstaslarımızdan birisi. Bu nedenle yatırım yapacağımız, portföye ekleyeceğimiz şirketlerin borçluluk durumları ve ellerinde tuttukları nakit durumuna da dikkat ediyoruz. Ne çok borçlu olacak ne de nakit üzerinde oturacak.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ekim 2016 Sayısında….

Dikkat çekenler...