NETFLIX ARTIK RAKİPSİZ DEĞİL

GÜNÜMÜZDE BİRÇOK İZLEYİCİ, DİZİ VE FİLMLERİ İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN EĞLENCE PLATFORMLARINDAN TAKİP EDİYOR. BU ALANDA TAHTIN SAHİBİ İSE TARTIŞMAŞIZ NETFLIX. ANCAK ARTIK BU ŞİRKET İLE YARIŞ HALİNDE OLAN ÇOK SAYIDA ONLINE VIDEO PLATFORMU VAR.

ESRANUR EYUPOĞLU

1997 yılında California’da bir DVD satış ve kiralama şirketi olarak kurulan Netflix, 2007 yılında çevrimiçi kullanılabilir hale geldi. Zamanla DVD’nin yerini internete bırakmasıyla, film ve dizi izleme alışkanlığını internete taşıyan dijital streaming platformlarının öncüsü olan şirket dünya çapında bir marka oldu. 190 ülkede izlenebilen, 2016 yılında Türkiye’de de yayına başlayan Netflix’in, kolay kullanım sunan arayüzü ve başarılı orijinal yapımları sayesinde pazardaki yeri oldukça sağlam. Netflix’te hem platforma özel olarak yapılan içerikleri hem de şirketin orijinal içeriği olmayan birçok yapımı izlemek mümkün. Bilgisayarlarda, Android ve iOS aygıtlarında, Blu-ray oynatıcılarda, Smart TV, XBOX ve PlayStation’da çalışan platform, dikkat çeken belgesellerinin, orijinal içeriklerinin ve klasik serilerinin yanı sıra, zengin film ve dizi arşiviyle de iddialı. Netflix altyazı veya dublaj seçenekleriyle birlikte kaliteli görüntüsü ile de keyifli seyir imkanı tanıyor. Bunun yanı sıra içerikleri indirme şansı vererek, internete ulaşılamayan ortamlarda kullanılabiliyor. Tüm bu sebeplerden online yayıncılık dendiği zaman birçok kişinin aklına ilk olarak Netflix geliyor.

YARIŞ ŞİMDİ BAŞLIYOR

Bireysel veya aile paketleri üzerinden, aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte 17,99 TL’den başlayan uygun fiyatlarla abone olabileceğiniz Netflix, isteğe bağlı içerik izleme konusunda dünyanın en popüler servisi. Ancak artık bu işin tekeli onda değil. Arşivinde yüzlerce dizi ile filmin yanı sıra tematik kanal ve videolar bulunduran Filmbox Live, Türkiye’deki en yeni dijital yayın platformlarından olan FOXPlay, Digiturk’ün online platformu beIN CONNECT, hemen hemen beIN CONNECT gibi faaliyet gösteren D-Smart GO, özellikle sanatsal filmlerin rahatlıkla bulunabileceği dijital bir platform olan MUBI, Turkcell’in TV Plus’ı, Türk Telekom’un eğlence servisi Tivibu, aylık bir üyelik sistemi olmasa da seçtiğiniz filmleri kiralayabileceğiniz BFI Player, Amerika çıkışlı, aylık abonelikle çeşitli filmler izleyebileceğiniz platformlardan biri olan IndieFlix ve yine ABD çıkışlı olan Hulu, manga ve anime severler için harika bir açık kaynak olan Crunchyroll ve Bollywood filmleri severler için kurulan platform Spuul, Netflix’in dünya çapında çok da göze çarpmayan rakiplerinden bazıları. Ancak yeni izleyici ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına yönelik hizmet sunarak, piyasada Netflix ile ciddi bir yarış içinde olan, Amazon Prime Video, Apple TV, BluTV, Puhutv ve Disney+ gibi pek çok güçlü yayın sistemi de var.

Devamı Z Raporu Dergisi Ekim 2020 sayısında…

Dikkat çekenler...