Dünya liderleri halklarına petrolle ilgili gerçeği söylemeli

Petrol dünyayı yönetiyor. Amerikan petrol devi Chevron’un CEO’su Mike Wirth’in Aralık ayı başlarında Houston’da düzenlenen Dünya Petrol Kongresi’nde kısaca ifade ettiği şey buydu. Wirth yaptığı açıklamada, petrol ve gazın vazgeçilmez olduğunu ve gelecekte de küresel ekonomi için vazgeçilmez olacağına dair görüşünü dile getirdi.

Söyledikleri Suudi Arabistan’ın petrol üretim şirketi Saudi Aramco’nun CEO’su Amin Nasser tarafından da tekrarlandı. Toplantıda konuşan Nasser, petrol ve gazın küresel enerji geçişi sırasında ve sonrasında temel ve önemli bir rol oynayacağını kamuoyu önünde kabul etmenin bazıları için zor olacağını, ancak enerji fiyatları dayanılmaz derecede yükseldiği ve ülkelerin net sıfır taahhütleri başarısız olmaya başladığı için, bu gerçeği kabul etmenin enerji güvensizliği, yüksek enflasyon ve toplumsal huzursuzlukla uğraşmaktan çok daha kolay olacağını söyledi.

Bu, birçok kişinin duymak isteyeceği bir şey değil. Biden yönetimi, AB liderleri, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve çevre aktivistleri kesinlikle duymak istemese de, bu kabul edilmesi gereken acı bir gerçektir.

Avrupa şu anda rekor gaz fiyatları ile mücadele ediyor olsa da, gaz stokları, soğuk geçen kış mevsimleri nedeniyle son on yıllık dönemde hiç olmadığı kadar hızlı tükeniyor. ABD’de ise ülkenin fosil yakıt tüketimini azaltma vaadiyle iktidara gelen yönetim için benzin fiyatları en büyük öncelik haline geldi. Dolayısıyla, hoşumuza gitsin ya da gitmesin, petrol ve gazdan vazgeçmek düşünüldüğü kadar kolay olmayacaktır.

Devamı Z Raporu Ocak 2022 sayısında…

Dikkat çekenler...