‘YAPAY ZEKADA GİDİLECEK MÜTHİŞ BİR YOL VAR’

Çeyrek asrı geride bırakan Turkcell’in genel müdürü 15 Mart tarihinde değişti. Yeni Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Milli ve yerli servisler çıkarmak bizim bu ülkeye olan bir borcumuz” görüşünü dile getirerek, dijital operatör vizyonunu geliştirmeyi sürdüreceklerini söylüyor. “Milli teknolojileri ancak verilerinizi kendi merkezlerinizde tutarak geliştirebilirsiniz” diyen Murat Erkan, “Bundan sonra Turkcell ismini 5G, ötesinde robot uygulamalar, yapay zeka, Ar-Ge alanında sıklıkla duyacaksınız. Ayrıca müşterilerimizle akıl bağımızın yanı sıra, duygusal ilişkimizi de güçlendireceğiz” diye belirtiyor. Yerli otomobilin Ar-Ge’sini ‘dünya ile yarışır’ hale getirmeye çalışan Turkcell, yeni dönemde yapay zeka ve fintech’te de oldukça iddialı. Erkan, “Yapay zekada gideceğimiz önümüzde müthiş bir yol var. Yapay zeka yolculuğunu birlikte yaşayacağız” diyor.

Mehmet Ali Doğan

Baharın başında 25. yılınızı sıra dışı bir etkinlikle kutladınız. Başarınızı biz de kutlarız. Geçen yıllar içinde görev alan her üst düzey yöneticinin evre evre farklı bir gerçekleştirme yaptığını görüyoruz. Sizin Turkcell için belirlediğiniz hedefler nelerdir?

Turkcell sadece Türkiye’de değil, dünyada da ilklere imza atan, hayatın her anına değer katan çeyrek asırlık bir şirket. Türkiye’de cep telefonundan ilk sinyali vermiş bir operatör olmak, önemli sorumlulukları da beraberinde getiriyor. İnsanları hayata bağlayan anlayışımızla, Türk insanının hayatında önemli bir rol oynadık. Bundan sonra da teknolojik değişimin ve dönüşümün öncüsü olma misyonumuzla yola devam ediyoruz. Müşteri odaklı hizmet anlayışımızı daha da geliştirerek yeni akıllı teknolojilerimizle müşterilerimizin hayatlarına değer katmayı sürdüreceğiz. Teknoloji alanındaki farkımızı yeni teknolojilere yatırıma devam ederek ortaya koyacağız. Bu amaçla satış kanalımızı bireysel, kurumsal ve uluslararası olmak üzere 3 ana odak üzerinden yeniden şekillendirdik. Temel olarak müşterilerimizle duygusal bağımızı daha güçlü hale getirdiğimiz bir organizasyona ulaşmak için çalışacağız. Bunun yanı sıra dijital operatör vizyonumuzu da geliştirerek devam ettireceğiz. Bu vizyon benim de dört yıldır içinde olduğum gelişmelerin bir bütünü. Dolayısıyla buna aynı hızla devam edeceğiz. Bu tarafta gidecek daha çok yolumuz bulunuyor. Biz sadece bireylere değil, kurumlara da çözümler üretiyoruz. Şirketlere uçtan uca çözüm yoldaşı olmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Dijital İş Servisleri şirketimizle, en küçük KOBİ’den Türkiye’nin devlerine tüm iş dünyasını sahiplenmek istiyoruz. Bu alanda elbette yerli şirketlerimiz öncelikli. Sonrasında ise yurt dışına açılma planlarımız var. Bundan sonra Turkcell ismini 5G, ötesinde robot uygulamalar, yapay zeka, Ar-Ge alanında sıklıkla duyacaksınız. Ayrıca müşterilerimizle akıl bağımızın yanı sıra, duygusal ilişkimizi de güçlendireceğiz. Müşterilerimizin bize kattığı güç en önemli enerji kaynağımız. Müşterilerimizle çok daha yakın olacağımız bir dönem olacak.

Fintech servislerinde de çok hızlı büyüme gerçekleştiriyorsunuz. Bankalara rakip olacak bir gidişat olabilir mi?

Turkcell’in finansal hizmetler alanında ‘Techfin’ dediğimiz, dijitalleşmenin finansal ayağındaki dönüşümün öncülüğünü üstleniyoruz. Turkcell olarak; bu alanda gerek müşteri bazı gerek teknolojisi ile değer oluşturacak  oyuncuların en başında geliyoruz. Bu nedenle vizyonumuz;  müşterilerin finansal servislerde tüm ihtiyaçlarına çözüm yaratacak kapsayıcı bir platform olmak.  Dünya çapında Techfin yatırımları 2010’da 2 milyar dolardı; 2017’de 50 milyar, 2018’de 118 milyar dolar oldu. Burada inanılmaz bir değişim var. Fintech insiyatifi ile sadece Turkcell müşterilerini değil tüm Türkiye’ye erişmeyi amaçlıyoruz.  Ülkemize nakitsiz toplum ve kayıtlı ekonomi amacına da çok büyük değer katacağımıza inanıyoruz. Pazardaki diğer oyuncular ile  tam bir ekosistem ve işbirliği modeli ile ilerlemek istiyoruz. Bankalar, diğer fintech firmaları hatta diğer GSM operatörleri ile işbirliğine açık olacağız. Bu pazar da bizim için çok önemli.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Mayıs 2019 sayısında…

Dikkat çekenler...