İGA İstanbul Havalimanı CEO Vekili Selahattin Bilgen: 2024 İGA’da yatırım yılı

DÜNYANIN BULUŞMA NOKTASI İGA İSTANBUL HAVALİMANI, 5.’NCİ YILINI KUTLUYOR. GEÇEN 5 YILA, AVRUPA’NIN EN YOĞUN HAVALİMANI OLMANIN YANINDA BİRÇOK BAŞARIYI SIĞDIRAN İGA, 2023 YILINDA 76 MİLYON YOLCUYU AĞIRLADI. AVRUPA’DAKİ İLK 3’LÜ PARALEL PİST OPERASYONUNU HAYATA GEÇİREREK HAVA TRAFİK KAPASİTESİNİ 148 ATM/S ÜZERİNE ÇIKARMAYI HEDEFLEYEN İGA, BÖYLECE YENİ BİR PİST İNŞA ETMEDEN YOLCU HEDEFİNİ 200 MİLYONA ULAŞTIRMAYI PLANLIYOR. KENDİ ELEKTRİĞİNİ KARŞILAYACAK GES PROJESİ, KARBON SIFIR HEDEFLERİ VE 85 MİLYON YOLCU HEDEFİ İLE İGA İSTANBUL HAVALİMANI, 2024 YILINDA DA YATIRIMLARINA HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK.

GİZEM TÜMBAY KOÇAK

2023 yılında 76 milyon 27 bin yolcuyu ağırlayan İGA İstanbul Havalimanı, başarılarla dolu 5 yılı geride bıraktı. Son 4 yıldır uçuş sayısında Avrupa’nın en yoğun havalimanı ve dünyada en fazla havayolu şirketi ağırlayan 3 havalimanı arasında olan İGA İstanbul Havalimanı, 2024 yılında yaklaşık 86 milyon yolcu ve 532 bin uçuş hedefliyor. Avrupa’daki ilk 3’lü paralel pist operasyonunu hayata geçirmek için çalışmalara başlayan İGA, 2024 yılsonunda tamamlamayı planladığı Genel Havacılık Terminali için ise bu yıl 35 milyon euro yatırım yapmayı hedefliyor. İGA İstanbul Havalimanı CEO Vekili Selahattin Bilgen, bu başarının sadece kendilerine ait olmadığını, aynı zamanda Türkiye’nin havacılık sektöründeki potansiyelini ve direncini simgelediğine değiniyor. 2050 net sıfır hedefleri kapsamında da birçok projeye adım atan İGA İstanbul Havalimanı, 2024 yılını yatırımlar yılı olarak tanımlıyor.

Dört yıldır üst üste Avrupa’nın en yoğun havalimanı seçilen İGA İstanbul Havalimanı, 2023 yılını nasıl geçirdi? Pandemi öncesi rakamlara tam olarak dönüş yaşandı mı?

İGA İstanbul Havalimanı olarak, başarılarla dolu 5 yılı geride bıraktık. Henüz yeni operasyona başlamış bir havalimanıyken yaşadığımız ve tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi bizi de derinden etkiledi. Ancak hem ülkemizin uyguladığı doğru politikalar ve havalimanımızın stratejik konumu hem de İGA İstanbul Havalimanı’nın çevik yapısı sayesinde bu duruma çok kısa sürede uyum sağladık ve Kovid-19 öncesi yoğunluğuna en hızlı şekilde geri dönüş yapan havalimanlarından biri olduk. Pandeminin etkilerinin yaşandığı 2020 yılında toplamda 23 milyon 330 bin yolcuya ev sahipliği yaparken, 2023 yılını 76 milyon 27 bin yolcuyu ağırlayarak tamamladık. 11 Haziran 2023 tarihinde, günlük bin 690 uçuş sayısı, 2 Temmuz 2023 günü ise 266 bin 184 yolcu sayısı ile yeni rekorlara imza attık. OAG tarafından yayımlanan ve her yılsonunda güncellenen koltuk sayısına göre “Dünyanın En Yoğun Havalimanları – World’s Busiest Airports” raporunda İGA İstanbul Havalimanı, 2023 yılsonu itibarıyla yine dünyanın en yoğun 10 uluslararası havalimanı arasında yer aldı.

AVRUPA’DAKİ İLK 3’LÜ PARALEL PİST İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

İGA İstanbul Havalimanı Ocak ayında Avrupa’nın en yoğun havalimanı seçildi. Bu yoğunluğu nasıl yönetiyorsunuz? Kapasite artırma planlarınız var mı?

Beş yaşında, genç bir kurum olarak, son 4 yıl üst üste uçuş sayısında ‘Avrupa’nın En Yoğun Havalimanı’ olduk. Uçuşlara başladığımız 2019 yılında uçuş sayımız yaklaşık 329 bin 876 iken 2023 yılı uçuş sayımız 505 bin 968 oldu.

Avrupa’daki ilk 3’lü paralel pist operasyonunu hayata geçirmek ve artan bu yoğunluğa operasyonel anlamda kolaylık sağlamak adına önemli adımlara imza atıyoruz. Havacılık sektöründe en yüksek verim ve kapasiteyle çalışan havalimanlarından biri olmayı hedefliyoruz. Bu yöntemle sahip olduğumuz 120 ATM/s (saatlik hava trafik kapasitesi) kapasitemizin, 148 ATM/s üzerine çıkma potansiyeli var. Kapasitenin hava trafik açısından bu denli artması, havalimanımızın 150 milyon yolcu hedeflerinin üzerine de çıkarak planlanan ek pist yatırımı yapılmaksızın 200 milyon yolcuya ulaşmasında önemli bir rol oynayacak.

2023 yılında 160,1 milyon euro yatırım yaptık. 2024 yılında da İGA İstanbul Havalimanı olarak yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz. 2024 yılı İGA için ‘Yatırımlar Yılı’ olacak. 2024 yıl sonunda tamamlamayı planladığımız Genel Havacılık Terminali için bu yıl 35 milyon euro yatırım yapacağız. Tabii yolcu yoğunluğu arttıkça havalimanımızın enerji ihtiyacı da aynı orantıda artıyor olacak. Bu bağlamda, yine 2024 sonunda tamamlayacağımız Eskişehir GES Projesi için 146,4 milyon euro yatırım hedefliyoruz. Eskişehir’de İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. tarafından 3 milyon metrekare alanda kurulacak olan 199,32 MWe gücündeki lisanssız GES (Güneş Enerji Santrali) ile İGA kendi elektriğinin tamamını yenilebilir enerjiyle karşılayan dünyadaki ilk havalimanı olacak. Bu projeyle yıllık 340.446.833 KWh/yıl enerji üretimi öngörüyoruz. Bu santral hem sürdürülebilir kaynaklardan temiz bir enerji üretimi sağlayarak 2050 Net Sıfır hedeflerimize daha da yaklaşmamızı sağlayacak hem de havalimanımıza artan talebin sonucunda oluşan enerji ihtiyacını karşılayacak.

2025 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı planladığımız Hilton Istanbul Airport içinse, bu yıl 25,6 milyon euro yatırım hedefimiz var. Doğu-Batı pisti inşası ve Kuzey-Güney yedek pisti için 2024 yılında planladığımız toplam 331,2 milyon euro yatırımla 2024 yılında toplam 656,5 milyon euro yatırım yapmayı hedefliyoruz.

Her geçen gün ağına yeni bir havayolu şirketini ekleyen İGA İstanbul Havalimanı’nın özellikle Asya havayolu şirketleri tarafından tercih edilmesindeki temel unsur nedir? 100’üncü yılda 100 havayolu hedefine ulaşılmıştı. 2024’teki hedef nedir?

2023 yılının Aralık ayında Air China Havayolları, havalimanımıza ilk uçuşunu yaparak birlikte çalıştığımız 100’üncü havayolu şirketi oldu. Böylece dünyada en fazla havayolu şirketi ağırlayan 3 havalimanı arasında yer alarak, 100’ler kulübüne girdik. Türkiye’nin turizm alanında Asya kıtası pazarından alabildiği pay uzun yıllardır yüzde 1’lerin altında kalıyordu, oldukça düşük seviyelerdeydi. Biz de yılda 150 milyon yolcunun uluslararası destinasyonlara seyahat ettiği Çin pazarına etki etmek için ‘Çin Dostu Havalimanı’ projesini oluşturduk. Çinli yolcuların İstanbul’dan geçmelerini sağlamak, onları kendi evlerinde gibi hissettirmek amacıyla kültürleriyle ve gelenekleriyle uyumlu servisler sağlamaya başladık. Bu ve diğer tüm çalışmalarımız sonuçlarını verdi, Air China ile havalimanımızda hizmet verdiğimiz Çin menşeili hava yolu sayısı 4’e ulaştı.

Devamı Z Raporu Dergisi Mart 2024 sayısında…

Dikkat çekenler...