AMERİKAN SİYASETİNİN YÜKSELEN YILDIZI ALEXANDRIA OCASIO – CORTEZ

Kasım 2018 ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi’ne seçilen en genç üye olarak tüm dikkatleri üzerine çeken Alexandria OcasioCortez, kısa sürede ABD siyasetinde yükselen bir yıldız haline geldi. Genel geçer Amerikan klişelerine karşı duruşu, sosyal medyada kendisi gibi gençlerle etkileşimi ve fikirleri ile sivrilen genç siyasetçi, ABD’de tabandan yükselen yeni dalganın rüzgârı ile adından daha çok söz ettirecek gibi görünüyor.

Kadriye N. Tunçsiper

ABD’de son aylarda sosyalizmin yükselişte olduğuna yönelik tespitler artıyor. Y Kuşağı Sosyalizmi olarak adlandırılan bu yeni dalga içerisinde; rakibi Joe Crowley’e karşı önemli bir zafer elde eden Porto Rico kökenli Ocasio-Cortez’in başını çektiği yeni isimler ise bu dalganın en önemli temsilcileri. Bronx’de işçi sınıfına mensup bir ailede doğan Ocasio-Cortez, daha küçük yaşta daha iyi bir eğitim için ilçe dışındaki devlet okuluna yollandı. Boston Üniversitesi’nde ekonomi ve uluslararası ilişkiler okuyan genç siyasetçi, babasının ölümünün ardından ailesine destek için garsonluk yapmaya başladı. Senatör Ted Kennedy ile çalışarak siyasetin tadını alan Ocasio-Cortez, hala okul kredisini ödemeye devam ettiğini belirtiyor. İşçi sınıfının çektiği sıkıntıları yaşadığını her fırsatta dile getiren genç isim, Temsilciler Meclisi’ne seçildikten sonra Washington’a taşınması için ilk maaşını beklediğini dile getirmişti. Halktan biri izlenimi vermeyi seven Ocasio-Cortez için sempati doğuran bu haberler yayıldıkça genç siyasetçinin ünü özellikle sosyal medyada kısa sürede yayıldı. Trump’ın ardından sosyal medyada en fazla etkileşime sahip siyasetçi haline gelen Ocasio- Cortez’i anlatan yeni bir çizgi roman ise Mayıs ayında raflardaki yerini alacak. Geçmişte Kennedy, Clinton, Obama ve Trump gibi isimlerin de çizgi romanlara konu olduklarını düşündüğümüzde ABD kamuoyunun Ocasio-Cortez’den bir hayli umutlu olduğu görülüyor.

NELER VAAT EDİYOR?

Kendisini Demokrat Sosyalist olarak tanımlayan ve son verdiği röportajlardan birinde “Korkmalıyız. Çünkü şirketler hükümetimizi devraldı. Toplumdaki insanlar olarak zenginlik yaratan bizleriz” diyen genç siyasetçi sıklıkla Trump’ın yoğun tepkisini de çekiyor. Hatta geçtiğimiz günlerde ABD’de sosyalist bazı hareketlenmeler olduğunu belirten Trump, “ABD asla sosyalist bir ülke olmayacak” ifadesini kullandı. Sıkı bir yeşil enerji savunucusu olan Ocasio-Cortez, tüm ABD’lilere sağlık sigortası, üniversitelerin ücretsiz olması gibi Amerikan siyasetinde fazla iddialı söylemlere sahip. Siyasi kampanyaların büyük şirketler tarafından finanse edilmesinin engellenmesini isteyen Ocasio- Cortez Filistin’e verdiği destek, İsrail’in işgal edilen topraklardan çıkması gerektiği ve Göçmenlik ve Gümrük Dairesi’nin kapatılması gerektiği görüşleri ile Cumhuriyetçileri bir hayli kızdırdı. Zenginlerden yüzde 70 daha fazla vergi alınmasını isteyen Ocasio-Cortez aynı zamanda Meksika sınırına örülmesi planlanan duvara karşı en ateşli muhalefeti yapan isimlerden biri. Geçtiğimiz aylarda hükümetin kapatılması krizinde de Cumhuriyetçi senatör Mitch McConnell’i ziyaret etme isteğinde bulunan ana senatörün başkentte bulunmaması karşısında “Mitch nerede?” protestolarını başlatan isim de yine Ocasio-Cortez oldu.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Nisan 2019 sayısında…

 

Dikkat çekenler...