DEMOKRATLARIN 2020 YARIŞI: TRUMP’IN RAKİBİ KİM OLACAK?

ABD’de bir sonraki başkanlık seçimine iki yıldan az zaman kaldı. Seçimin ufukta belirdiği bugünlerde mevcut Başkan Donald Trump’a karşı yarışması muhtemel pek çok Demokrat adayın adı telaffuz ediyor. Bu adayları yakından tanımak, Trump’a karşı nasıl bir siyasi mücadelenin verileceği konusunda da ipuçları sunuyor.

Duygu Bulkan

Kongre ara seçimlerinin ardından iki büyük parti şimdiden sıradaki yarış olan 2020 başkanlık seçimlerine hazırlanırken, başkan aday adaylarının isimleri de netleşmeye başladı. Demokratlar bu aşamada 2020’ye göz diken Başkan Trump’a ikinci dört yıllık dönemi vermeyecek adayı bulmaya çalışırken, partinin olası adayları arasında yine bir kadın öne çıkıyor. ABD Başkanı Donald Trump’la girdiği tartışmalarla tanınan Massachusetts senatörü Elizabeth Warren, başkanlık yarışına katılıp katılmayacağını belirlemek için bir keşif komitesi kuracağını duyurdu. Federal Seçim Komisyonuna başvuruda bulunan Warren’in kuracağı keşif komitesi, seçim çalışmalarında kullanılmak üzere bağış toplayabilecek. Warren, 2008 ekonomik krizi sonrası Obama yönetiminde danışmanlık görevlerinde bulundu. Massachusetts’in ilk kadın senatörü unvanına sahip olan ve partinin önde gelen isimlerinden biri olan Warren’ın adı 2016 seçimlerinde de adaylar arasında geçmişti. 69 yaşındaki senatör, haberi duyurduğu mesajında seçmenine seslenerek “karanlık yol” olarak adlandırdığı mevcut gidişatla mücadelede halktan destek istedi. Başkanlık için aday olma niyetini bir video ile duyuran senatör, “ABD’deki her birey çok çalışıp aynı kurallar çerçevesinde oyuna dahil olmalı. Ben bunun için mücadele ediyor, bu nedenle komiteyi kuruyorum. Sizin benim yanımda olmanıza ihtiyacım var ” dedi. Harvard Hukuk Fakültesi’nin eski profesörlerinden Warren, 2016’daki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin adayı Hilary Clinton’ı desteklemiş, seçimleri kazanan Cumhuriyetçi Donald Trump’ı ise ‘cimrilik ve nefretle beslenen para avcısı’ olarak nitelemişti.

TRUMP İLE WARREN ARASINDA ‘POCAHONTAS’ GERİLİMİ

Donald Trump bir Twitter mesajında, Warren’ın Amerikan yerlisi kimliğine gönderme yaparak senatöre ‘Pocahontas’ diye seslenmiş, daha sonra bir röportajında “Warren’a Pocahotntas dediğim için üzgünüm, çünkü bu gerçek Pocahontas’ı incitir.
Pocahontas’tan bu yüzden özür diliyorum.” demişti. Trump, bununla da yetinmeyip, Warren’in DNA testi ile Amerikan kanı taşıdığını ispat etmesi halinde, senatörün seçtiği bir yardım kuruluşuna 1 milyon dolar bağışta bulunmayı vaadetmişti. Ekim ayında DNA analizi sonuçlarını açıklayan Warren, yerli Amerikan bağlarının 6 ila 10 nesil geriye gittiğini ispatlaması üzerine Trump, “kimin umurunda” diyerek yanıt vermişti. Aralık ayı başında eski San Antonio belediye başkanlarından Julian Castro da keşif komitesi kurup, seçimlerle ilgili kararını yakında açıklayacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz yıl da Demokrat Partili kongre üyesi John Delaney de aday adaylığına yeşil ışık yakmıştı.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Şubat 2019 sayısında…

Dikkat çekenler...