TARAFTARIN KALBİNDEN DOĞAN VİRAL BİR FENOMEN #COMETOBEŞiKTAŞ

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşkın Baysal 

Beşiktaş son dönemde, sportif başarısının yanında iletişim konusundaki cevvaliyetiyle de dikkat çekiyor. Özellikle son transfer dönemi, kulübün bu alandaki kapasitesini gözlemlemek için bulunmaz bir fırsat oldu. Pepe, Negredo, Medel, Lens gibi sükseli yıldızların takıma kazandırılması sonrasında hazırlanıp dolaşıma sokulan sosyal medya videoları, siyah beyazlıların sadece yurt sathında değil, beynelmilel kamuoyunda da gündem olmasını ve bolca konuşulmasını sağladı.
Bu parlak iletişim performansında, Beşiktaşlı taraftarların göz ardı edilemez bir katkısı söz konusu. Hatta söz konusu performansın bir numaralı ilham kaynağının ve taşıyıcı enerjisinin taraftar olduğunu ifade etmek gerekiyor. Sosyal medya hareketliliği ve etkililiği bakımından Beşiktaş taraftarı, sadece ulusal kulüp taraftarları arasında değil, dünya çapında da her zaman yukarılarda seyreden bir performans gösteriyor. Sosyal medya etki ölçümlemesi yapan araştırma şirketleri, yaptıkları kapsamlı taramalar neticesinde bu açık gerçeği teyit ediyor nitekim.
ÇILGINLIK DIEGO COSTA İLE BAŞLADI
Beşiktaş kulübünün bu yılki transferlerini duyurmak için hazırladığı viral videoların ana fikrinin, siyah beyazlı taraftarının bir süredir yoğun bir şekilde sürdürdüğü #ComeToBeşiktaş çılgınlığından devşirildiğini not etmek gerekiyor. ‘Çılgınlık’ diyoruz çünkü dünyanın sayılı futbol starlarını da işin içine katan bu büyük seferberliği başka bir kelime ile nitelemek gerçekten güç.
Beşiktaş taraftarı bir süredir, kulübün bir şekilde ilgilendiği hemen tüm transfer adaylarını, sosyal medyada anında yakın markaja alıyor. Bunun en belirgin örneğine Diego Costa’ya yönelik mesaj fırtınasında şahit olduk. Chelsea Menajeri Antonio Conte ile yaşadığı kişisel gerginlik nedeniyle takımdan ayrılması gündeme gelen, eski takımı Atletico Madrid’e dönmek isteyen, ancak Madrid takımının transfer yasağı nedeniyle altı ay başka bir takıma kiralanması düşünülen Costa’nın isminin Beşiktaş’la anılması taraftarın heyecanla harekete geçmesine yetti. Sosyal medyada hızlı bir şekilde organize olan siyah beyazlı taraftarlar, birkaç güç içinde Diego Costa’nın Instagram hesabına 4 milyona yakın #ComeToBeşiktaş mesajı yağdırmayı başladı.
Sosyal medyada TT olan bu benzersiz tam saha pres, İngiltere ve İspanya’dan Latin Amerika’ya kadar pek çok yerde haberlere konu oldu. İş sosyal medya ile de sınırlı kalmadı. Bazı fanatikler #ComeToBeşiktaş sözlerini Diego Costa’nın Londra’daki evinin önündeki kaldırıma bile yazdılar.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Eylül 2017 sayısında…

Dikkat çekenler...