KAHRAMANIN YENİ MACERASI

Cristiano Ronaldo, nam-ı diğer CR7, kariyerinin son dönemine girmiş olmasına rağmen, aktif futbol yıldızları içinde hâlâ en tepede yer alıyor. Bunu söylerken, oyuncunun yalnızca yeşil sahalardaki performansına bakmıyoruz, bir ikon olarak, bir marka olarak toplam değerini dikkate alıyoruz.

Aşkın Baysal

Evet, çoğu kez en büyük rakibi olarak anılan Lionel Messi, CR7’den daha yetenekli bir futbolcu olabilir ya da şimdilerde futbol âleminin göğünde Neymar, Kylian Mbappe, Muhammed Salah gibi yeni süper starlar belirmiş olabilir, ancak bunların hiçbiri CR7 markasının seviyesinde. Ronaldo’nun futbol sahasında ve dışında yarattığı etkiyi hakkıyla ortaya koymak için belki David Beckham gibi yıldızları hatırlamak ya da futbola heves eden ya da futbolla ilgilenen çocukların odalarının duvarlarında en çok kimin posterinin asılı olduğuna bakmak gerekiyor. Böyle bir etki, sadece futbol sahasında ortaya konan performansla elde edilemez. Ortaya güçlü bir karakter koymakla, bu karakteri sürekli geliştirip güncellemekle, kişisel markanızı doğru yönetmekle, doğru ticari markalarla işbirliği yapmakla, yüz milyonların kahramanı olmayı hedeflemekle, kişiliğinin etrafında güçlü bir hikaye inşa etmekle ve gerektiğinde doygunluk noktasına ulaşmış o hikayeden sıyrılıp yeni bir hikayeye doğru yol almakla mümkündür. Çünkü gerçek kahramanlar bir iş başardıktan sonra oturup dinlenmez, rölanti moduna geçmezler, yepyeni bir macerada karşımıza çıkmak üzere batan güneşe doğru yola koyulurlar.

DÜNYANIN EN BÜYÜK KULÜBÜNÜ TERK ETMEK

Ronaldo’nun geçtiğimiz yaz dünyanın bir numaralı kulübünden, koskoca Real Madrid’den ayrılıp Juventus formasını kuşanmasının ardındaki motivasyon da budur. Evet, CR7 Real Madrid formasıyla çok büyük işler yaptı, üç kere üst üste Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanmak gibi belki de bir daha tekrarlanmayacak başarılara imza attı, bunu yaparken de 5 Ballon d’Or ödülünü kişisel müzesine koydu ancak tam da bu zirvelere eriştiği için artık yeni bir maceranın, yeni bir hikayenin zamanı gelmişti. Ve geçtiğimiz yılki Şampiyonlar Ligi maçında o unutulmaz röveşata golünü attığı Juventus, bu yeni hikaye için en doğru adresti. Ancak yeni hikaye pek iyi başlamadı. Ronaldo uzun süre gol atamadı, düşük performansıyla dalga konusu bile oldu. Kahramanları kahraman yapan biraz da budur: Kazandığı, sevildiği, el üstünde tutulduğu yerden ayrılıp yeni maceraların ıstıraplarına katlanabilmek… Kahramanlık öyle ucuz bir şey değildir, erişmek için ciddi maliyetleri de göze almak gerekir.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Kasım 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...