SÜPER LİGE HAZIRIZ

Türkiye, ekonomisinde gerçekleştireceği sıçrama ile küresel süper lige hazırlanıyor. Ekonomiye özel bir önem verildiği her halinden belli olan yeni hükümetin kilit isimleri; yeni dönemle ilgili olarak en çok merak edilen sorulara cevap verdi

Cahit Saraçoğlu

Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu, accompanied by his wife Sare Davutoglu, throws carnations to his Turkish AK Party supporters at Ataturk airport in Istanbul, following their election victory, Turkey November 3, 2015. Turkish President Tayyip Erdogan said on Monday the nation had voted for stability in a parliamentary election that saw the AK Party he founded win almost 50 percent of the vote, and said the world should respect the result. REUTERS/Murad Sezer

Kasım 2002’de iktidara gelen AK Parti, 13 yılda özellikle ekonomide Cumhuriyet tarihinde yapılan icraatlardan daha fazlasını yaptı, daha fazla başarıya imza attı. Birçok yapısal reform hayata geçirildi, kronik bir duruma gelen enflasyonda ciddi başarı elde edildi. Son yedi yıldır tüm dünyayı kasıp kavuran ekonomik krize karşın 2002’de 231 milyar dolar olan GSMH 800 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde, 3 bin 500 doların altında olan kişi başına gelir 10 bin doları geçti. Kamu borç stokunun milli gelire oranı yarı yarıya gerilerken, bütçe açığı uluslararası normlar seviyesine geriledi ve daha da önemlisi stabil hale geldi.
AK Parti’nin iktidarda olduğu 13 yıl içinde adeta yatırım patlaması yaşandı. Ekonomideki istikrar sadece bireylerin refahını yükseltmekle kalmadı, şirketler de istikrar sayesinde büyüdü, dünyayla daha rahat rekabet eder hale geldi. Bu istikrar ve doğru politikalar sayesinde Türkiye’nin ihracatı AK Parti döneminde 52 milyar dolardan 170 milyar dolara yükseldi. Kasım 2002’de 12 binli seviyelerde olan borsa endeksi 80 bine yükseldi. Yani halka açık ve borsaya kote şirketlerin piyasa değerleri TL bazında yaklaşık yedi kat dolar bazında ise üç buçuk kat arttı.
AK Parti, yüzde 49.5 oy oranıyla zaferle çıktığı 1 Kasım 2015 seçiminden sonra ekonomide çıtayı daha da yükseltmeyi, Türkiye’yi ekonominin süper ligine çıkarmayı hedefliyor. 64’üncü hükümette yer alan isimlere ve kodlara bakıldığında bunun bir ekonomi hükümeti olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Aralık sayısında… 

Dikkat çekenler...