JOE BIDEN İLE NELER DEĞİŞECEK? Eski Amerika geri mi dönüyor?

JOE BIDEN, ABD’NİN 46. BAŞKANI OLDU. BIDEN SONRASINDA ABD, TRUMP DÖNEMİNDEN FARKLI OLARAK, ULUSLARARASI KURUMLARLA DAHA FAZLA İŞBİRLİKÇİ BİR YAKLAŞIM BENİMSEYECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR. BAŞKA BİR DEYİŞLE, ABD’NİN GELENEKSEL POLİTİKA ÇİZGİSİNE DÖNMESİ BEKLENİYOR. BUNA ‘NORMALLEŞME’ VEYA ‘RESTORASYON’ DÖNEMİ DİYENLER DE VAR. YENİ BAŞKANIN BAZI DÜNYA LİDERLERİNİN TEBRİKLERİNİ KABUL EDERKEN SARF ETTİĞİ SÖYLENEN ‘AMERİKA GERİ DÖNDÜ’ SÖZLERİ, BUNUN EN AÇIK İŞARETİ. 

DUYGU BULKAN 

ABD’de sancılı geçen Başkanlık seçimlerinden Demokrat aday Joe Biden’ın galip çıkmasından sonra, şimdi yeni dönemde Washington’un iç ve dış politikasında ne gibi değişiklikler olacağı konuşuluyor. Gerçi bu tartışmalar, Biden’ın rakibi Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın seçimlere hile karıştığı iddialarının yargıya taşınmasının gölgesinde yapılıyor. Ama yaygın kanaat Trump’ın bu çabalarının boşa çıkacağı ve Biden’ın Beyaz Saray’daki koltuğa 20 Ocak’ta oturacağı yönünde. Dolayısıyla, ‘Biden ile ne değişecek?’ sorusu şimdiden karşımıza çıkıyor. Trump, ABD’ye ham bir anlaşma sağladığına inandığı uluslararası anlaşmalardan vazgeçen ‘Önce Amerika’ milliyetçiliğini benimsiyordu. Biden’e göre ise ABD, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan uluslararası kurumlara dayanan ve paylaşılan batı demokratik değerlerine dayanan, Amerika’nın rolüne ve çıkarlarına çok daha geleneksel bir yaklaşım benimsemeli. Joe Biden’ın yapılacaklar listesinin başında, özellikle NATO’daki gergin ilişkileri onarmak ve küresel ittifaklara yeniden katılmak yer alıyor. Başkan Yardımcısı olduğu dönemde hem Paris İklim Anlaşması’nı hem de Trans-Pasifik Ticaret Ortaklığı’nı destekleyen Biden, başkanlığı kazanması durumunda Amerika’nın bu iki anlaşmaya yeniden katılmasını sağlayacağını, Dünya Sağlık Örgütü’ne katkı yapılmaya yeniden başlanacağını söylüyor.

TİCARET SAVAŞLARI DEVAM EDECEK

Pek çok kişi Biden’ın başkanlığa geçmesiyle ülke politikalarında değişecek ve değişmeyecek yönleri tartışmaya başladı. Bugünlerde dış politika ve ekonomi çevrelerinde, Joe Biden Amerika Birleşik Devletleri’nin bir sonraki Başkanı seçilmesinin ardından Trump dönemi sona erse bile, Trump başkanlığının alamet-i farikası olan ABD-Çin ticaret savaşı muhtemelen devam edeceği konuşuluyor. Fortune dergisinde yayımlanan makaleye göre, bağımsız danışmanlık şirketi Rhodium Group analistleri, “Biden yönetiminin, ABD’deki işletmelerin ve müttefiklerinin anlayacağı şekilde, ayrıştırmaya yönelik daha tutarlı bir yaklaşım veya ihtiyatlı bir şekilde ayrılma da dahil olmak üzere, Çin stratejisini birçok düzeyde yeniden tanımlaması gerekir” diyor. Analistler, “Biden, Trump’ın yaklaşımının işe yarayan unsurlarını seçmeli, işe yaramayanları atmalı ve ABD-Çin anlatısını yeniden şekillendirmeli” şeklinde görüş bildiriyor. Biden kampanyasının danışmanlarından Kurt Campbell ise, Wall Street Journal’a verdiği demeçte, Demokrat Parti’nin büyük ölçüde Trump’ın Çin’in ‘yağmacı uygulamalarına’ seslenmekte haklı olduğuna inandığını söylüyor. Fakat, Biden bu noktada, Trump’ın aksine bir stratejisi olduğunu iddia ediyor.

Devamı Z Raporu Dergisi Aralık 2020 sayısında…

 

 

Dikkat çekenler...