Milyarderler kulübünde vergi zamanı

PANDEMİ VE SAVAŞLA TEMEL MALLARIN MALİYETİ EN HIZLI ARTIŞINI KAYDETTİ. ULUSLARARASI YARDIM KURULUŞU (OXFAM) BU ARTIŞLA YIL BOYUNCA 263 MİLYONDAN FAZLA İNSANIN YOKSULLAŞACAĞINI AÇIKLADI. FAKAT ÜST GELİR GRUBU İÇİN SAAT TERSİNE İŞLİYOR VE HER 30 SAATTE MİLYARDERLER LİSTESİNE BİRİ EKLENİYOR. OLUŞAN BU GELİR DAĞILIMI EŞİTSİZLİĞİNİ İYİLEŞTİRMEK İÇİN İSE OXFAM’DAN DÜNYAYA BEKLENMEDİK BİR ÇIKIŞ GERÇEKLEŞTİ: ‘MİLYARDERLER KULÜBÜNÜ VERGİLENDİRİN’.

NİRAN YAŞAR

Pandemi, savaş ve yaptırımların etkileriyle küresel emtia fiyatları son yılların rekorlarını kırıyor. Dünyadaki milyonlarca insan gıda ve enerji gibi temel ihtiyaçlardaki fiyat artışlarıyla boğuşuyor. Buna karşılık Uluslararası Yardım Kuruluşu OXFAM’ın 23 Mayıs’ta yayınladığı rapora göre, milyarderlerin serveti Kovid-19’dan beri son 23 yılın toplamından daha fazla artış kaydetti. Rapora göre, dünya milyarderlerinin toplam serveti şu anda küresel GSYH’nın yüzde 13,9’una eşitken, bu 2000 yılının (yüzde 4,4 iken) üç katı büyüklüğünde bir artış anlamına geliyor.

EN ZENGİN 10 İNSANIN SERVETİ KATLANIRKEN, BİLANÇOLAR AÇIK VERİYOR

Pandemiyle fiyatlardaki ilk kırılma gerçekleşirken, OXFAM Kovid-19 döneminde dünyanın en zengin 10 insanının servetini ikiye katladığını belirtti. Aynı zamanda bu yıl küresel gıda fiyatları tarihi rekorunu kırmasına rağmen son iki yılda 62 yeni isim gıda sektörü milyarderleri listesine eklendi. Dünyanın en büyük gıda tüccarlarından biri olan James Cargill servetini pandemiden bu yana günde yaklaşık 20 milyon dolar artırdı. Gıda fiyatları gündemden düşmezken, Cargill 2021’de yıllık 5 milyar dolarlık geliriyle tarihteki en büyük karına imza attı. En üst gelir kesimi karını bu denli artırırken, ülke bilançoları ise açık veriyor. Pandemi ve savaşın etkileriyle açık veren bilançolar da piyasada en düşük gelir grubunun daha kırılgan hale gelmesiyle sonuçlanıyor. Kovid-19’dan dolayı 2 yıl sonra ilk kez 23 Mayıs’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu tam da bu noktaya değindi. İş ve ekonomi dünyası liderlerinin buluştuğu bu toplantı çok sarsıntılı geçti. Sarsıntının nedeniyse, dünya pandemi ve iklim krizinin etkilerini yaşarken, artık savaşın getirilerini de hesaba katmaları gerektiğiydi. Rusya’ya uygulanan yaptırımların sertleştirilmesi, olası bir resesyona karşı önlemler alınması ve Ukrayna’dan tahıl ihracatının yeniden mümkün hale getirilmesi Davos’ta konuşulan ana başlıklardı. Ekonomi dünyası liderleriyse tüm bu ana başlıkların yaşam maliyetlerini artırdığı konusunda hem fikir.

MİLYARDERLERDEN ‘BİZİ VERGİLENDİRİN’ ÇAĞRISI

Dünya Ekonomik Forumu’nda bir grup katılımcı, artan yaşam maliyetiyle oluşan bu gelir eşitsizliğine bir çözüm sundu. Bu çözüm yolu Vatansever Milyonerler grubundan gelirken, katılımcılar temel ihtiyaçlardaki fiyat şoku için daha fazla vergi ödemeyi talep etti. Çünkü uluslararası kuruluşların kanıtladığı gibi gıda ve enerji fiyatları artarken, yaşam maliyeti krizi gündeme geliyor ve gelir eşitsizliği farkı büyüyor. Grubun üyeleri de ‘daha adil bir gelir dağılımı için bizi vergilendirin’ çağrısında bulunuyor. OXFAM da milyarderler kulübünün vergilendirilmesi konusunda destekçi oluyor. Yayınladığı eşitsizlik raporunda ‘adil ve sürdürülebilir bir iyileşme’ için bu vergilendirme biçimine katılıyor. Raporda bu vergi düzeninin sonucunda hesaplanan gelir miktarı hayrete düşürüyor. Çünkü milyonerler için yüzde 2, milyarderler için yüzde 5’lik bir varlık vergisi ekonomiye yıllık 2.52 trilyon dolar katkı sağlıyor. Hesaplamalarını Forbes milyarderler listesine ve Dünya Bankası’na dayandıran Oxfam, böyle bir varlık vergisinin 2,3 milyar insanı yoksulluktan kurtarabileceğini belirtiyor. Çünkü en üst kesimden alınacak vergi dilimiyle en alt kesime gidecek sosyal transfer harcamaları, gelir eşitsizliği makasını daraltabilecek. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Ceyhun Elgin de vergilendirmenin bu eşitsizliği engellemede en etkili politika aracı olacağını ifade ediyor. Emlak ve mevduat vergilerinin araç olarak kullanılabileceğini belirten Elgin, bu yeni düzen için analizler yapılması gerektiğini vurguluyor. Herhangi bir vergi oranı (emlak, kdv vb.) yüzde x ile değiştirildiğinde, büyüme oranı, tüketim, üretim ve gelir dağılımı nasıl etkilenecek? Elgin yeni vergi düzeninin mümkün olduğunu, fakat bu sorunun cevabının analiziyle etkin bir gelir dağılımı olabileceğini ifade ediyor. Böylece bu sistemin başarı derecesi, diğer makroekonomik göstergelerde yarattığı etkiye bakılarak ölçülebilecek.

Devamı Z Raporu Dergisi Temmuz 2022 sayısında…

Dikkat çekenler...