ERKEN SEÇİM TL VARLIKLARINA YARAYACAK

Piyasalar erken seçim kararıyla moral buldu. İlk işaretler bu yönde. Seçim sürecinin çok kısa olmasının ve yeni hükümet sisteminin bir yıl önceden devreye girmesinin beraberinde getirdiği yatırımcı güveni, TL varlıklarını olumlu yönde etkileyebilir. Bundan sonra ise piyasa momentumu, anketlerdeki durum, Merkez Bankası’nın TL’nin değerini etkileyebilecek adımları ve makro dinamikler yakından izlenecektir.

Enver Erkan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile gerçekleştirdiği zirve sonrasında 24 Haziran 2018’de erken seçimlerin gerçekleşeceğini açıklaması, hem ekonomi için hem de piyasalar için ciddi bir dönüm noktası olarak adlandırılabilir. Türkiye’nin yeni hükümet sistemine geçiş sürecini kısa tutması ve geçen yıl referandumda kabul edilen yeni sistemi resmen uygulamaya koyması işin en olumlu tarafı gibi görünüyor. Seçimlerin beklenen tarihten de erken gerçekleşmesi ve sadece iki aylık bir seçim sürecinin olması nedeniyle, seçim ekonomisi tarzı bir durum fazla sürmeyecek, Türkiye seçimini yapıp yeni hükümet sistemine geçtikten sonra önüne daha rahat bir şekilde bakabilecektir. Bu da bir anlamda yatırımcı güveni demektir. Çünkü belirsizliğin hızlı bir şekilde ortadan kalkması, aynı zamanda ekonomik reformların daha rahat yapılabilmesine zemin hazırlayacaktır.  Büyüyen bir ekonomimiz var. Büyüme performansı bakımından OECD’de ikinci, G-20’de birinci sıradayız. Bu anlamda Çin, Hindistan gibi devleri geride bıraktık. Ülkemiz, kredi notlarımız düşmesine ve yüksek faiz ortamına rağmen yatırım çekmeye devam edebiliyor. Türk borçlanma senetlerine halen yoğun talep geliyor. Dolayısıyla, Türkiye’ye inanan bir yatırımcı profili aslında mevcut.

YATIRIMCI GÜVEN ARAR

Yabancı yatırımcı her zaman ince eleyip sık dokur, belirsizliği sevmez ve en başta güven unsuruna önem verir. Yabancının piyasaya uzun vadede güvenmesi ve potansiyel görmesi kısa vadede oluşan dalgalanmaları tolere etmesini de sağlar. Yeni dönemin istikrar algısını kuvvetlendirmesi bu yüzden önemli bir kriter olacak.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Mayıs 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...