OBAMA’NIN EKONOMİ MİRASI

Obama döneminde halkın gözünde, ekonomi alanındaki en önemli gelişmeler, yaratılan istihdamın sürekli olarak büyümesi ve işsizliğin azaltılması oldu.

Kadriye N. Teker

shutterstock_106144262

ABD’de Başkan Obama, koltuğunu 17 Ocak’ta, seçimi kazanacak olan isme devredecek. Ekonomik kriz döneminde başa geçen Obama, halefine devraldığı dönem ile karşılaştırıldığında nispeten iyi bir ekonomik tablo bırakacak. Siyasi olarak içeride ve dışarıda yoğun eleştirilere maruz kalsa da, Obama kriz sonrası ABD’nin ekonomik toparlanmasını gerçekleştiren isim olarak anılacak gibi görünüyor.

8 YILDA NELER YAPILDI?
Obama Ocak 2009’da göreve geldiğinde, ABD tarihinin en büyük ekonomik durgunluklarından birini yaşıyordu. Finans devlerinin birbiri ardına batması ardından yüzbinlerce kişi işsiz kalmış, borsa ve büyüme rakamları krizin etkilerini derinden hissetmeye başlamıştı. 2008’de başlayan krizin derinleşmesi ile işsizliğin iki haneli rakamlara ulaşması karşısında ekonomi yönetiminin karşısına çıkan en büyük engel toparlanmanın yavaş ilerleyecek olmasıydı.
Başkan Obama göreve gelir gelmez ekonomi gündemin baş maddesi haline geldi. Buna rağmen ABD ekonomisi 2009’un sonuna gelindiğinde İkinci Dünya Savaşı sonrasından beri en kötü performansla; yüzde 2,8 küçüldü. Bununla beraber yeni başkan, gelmesinin hemen ertesinde büyük altyapı projeleri ve vergi indirimleri için 787 milyar dolarlık teşvik paketini onayladı. Krizden kurtulma önlemlerine vergilerin düşürülmesi, işsizlik ödemelerinin genişletilmesi ve kamu yatırımlarının arttırılması ile devam eden Obama yönetimi, otomotiv ve bankacılık endüstrisini yeniden ayağa kaldırdı. 2010 yılından itibaren ise ABD ekonomisi yeniden büyümeye başladı.

Devamı Derin Ekonomi Kasım 2016 sayısında …

Dikkat çekenler...