PATLAYAN BALON SÖNMEYEN UMUT

Facebook’un büyük eleştiri alan ‘bedava’ internet projesi; SpaceX’e ait Falcon 9 roketi fırlatılırken olan patlama nedeniyle ötelenmiş gözüküyor. Çünkü, patlamada Facebook’un İsrailli firmadan kiraladığı ve Afrika kıtasına internet ulaştırmayı hedefleyen Amos 6 isimli iletişim uydusu da kül oldu. Patlamanın nasıl olduğu teknik olarak ortaya konurken, neden olduğu konusu ise gizemini koruyor! Bununla beraber, dijital toplumun geliştirilmesine yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Mehmet Ali Doğan

 

Geçen ay başında Florida Eyaleti’nde yer alan Cape Canaveral Üssü’nde, Facebook’un ilk uydusunu uzaya göndermek üzere hazırlanan  SpaceX Falcon 9 fırlatma rampasında patlama oldu. Patlamada; Facebook’un kiraladığı ve Afrika kıtasına internet ulaştırmayı hedefleyen Amos 6 isimli iletişim uydusu da kül oldu. İsrail şirketine ait olan uyduyu Facebook Internet.org isimli projesi kapsamında kiralamıştı. NASA’dan yapılan açıklamada, patlamanın SpaceX şirketi tarafından yapılan deneme esnasında gerçekleştiği belirtildi. Facebook’un planlarını ertelemek zorunda kaldığı patlamanın oluşuna ilişkin teknik detaylar; yetkili kuruluşlar ve bilim insanlarınca ortaya konulmaya çalışılsa da ‘gerçek nedenler’ karmaşık çıkar ilişkilerinin arasında saklı duruyor. Elbette zaman, asıl nedeni ortaya koyacak. Öncelikle ortaya şüphe bırakan bu patlamanın öncesindeki niyetlere bakmak gerekiyor.
İNTERNETE ERİŞİM YOKSULLUĞU AZALTABİLİR
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg; rüyasının, internete her yerden ucuza ulaşmak olduğunu söylüyor. Birleşmiş Milletler’in 70. dönem genel kurul toplantısında konuk konuşmacı olan Zuckerberg, internete erişim imkanının, yoksulluğu azaltan bir faktör olabildiğini ve internet erişiminin tüm insanlar için temel hak olması gerektiğini savunuyordu. Bu amaçla yapacaklarını da Facebook’ta yayımladığı mesajda, “Gezegenimizin ötelerine gitmeyi gerektirse bile, tüm dünyada bağlantı sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz” diye açıklıyordu.
Zuckerberg; internete ucuz iletişimi hedefleyen, atmosferde dolaşan balonlar ya da uydular üzerinden farklı teknolojilerin denenmesini, Internet.org kapsamında destekliyor. Bazı ülkelerde, mobil operatörler ile yapılan anlaşmalarla, sınırlı internet erişimini halihazırda ücretsiz olarak sunan Internet.org, bununla yetinmeyip ayrıca uydudan internet erişim olanaklarını artırmak için, yeni teknolojilerin geliştirilmesine de yatırım yapıyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ekim sayısında …

Dikkat çekenler...