SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ve İNOVASYON İÇ İÇE

Tesla, araç sahiplerinin araçlarını kullanmadıkları zamanlarda otonom sürücü tarafından taksi gibi işletilmesini öngören bir sistem üzerinde çalışıyor. Airbnb, ev sahiplerine evlerini daha çekici kılmak ve daha fazla para kazanmak için taktikler veriyor. Facebook da reklam veren şirketlerin çalışanlarına nasıl daha etkili reklamlar verebileceklerini öğreten eğitimler hazırlıyor. Neden? İşte yeni dönem inovatörlerin ortak özellikleri.

İlter Utku

Her şirket, çıkardığı yeni ürünlerle gelir artışını ve karlılığının devamını sağlamak ister. Bunun için de müşterilerinin hayatlarına katkı yaparak onların ihtiyaçlarını daha onlar düşünmeden onlardan önce düşünüp olası ya da var olan ihtiyaçları karşılamaya yönelik ürünler çıkarırlar. Her şirketin var oluş nedeni, hitap ettiği müşterilere veya tüketicilere fayda sağlamak; onların hayatlarına olumlu bir katkı yapmaktır. Aslında bu durum iş hayatında en çok bilinen bir gerçek olmasına rağmen en çok da göz ardı edilen bir durumdur.
Bir yandan da şirketlerin varoluş nedenini sadece kâr etmeye indirgemek, iş yapma biçimin kâr etmekle eşdeğer tutmak doğru bir yöntem değildir. Çünkü dönemsel karlar, şirketleri ayakta tutmaya yetmez. Şirketlerin asıl amacı, kendi tüketici topluluğu oluşturup müşterilerle hayat boyu ilişkiyi sürdürmenin alternatif yollarını bulmak olmalıdır.

Tabii ki bu başarıya, sadece ve sadece yeni ürün stratejileriyle ulaşılmaz. Ürün dışında verilecek yeni hizmetlerle şirketler artık kendi iklimlerini oluşturmak zorundadır. Bu nedenle markaların asıl amacı, ürün ve hizmetleriyle ve yaptığı yeniliklerle müşterilerin gözünde cazibe merkezi yaratmak olmalıdır.
Bu aynen Macintosh, iPod, iPhone, iPad, Apple TV ve iWatch gibi ikon olmuş teknolojik cihazları yaratan Apple’ın eski CEO’su Jobs, kendi kurduğu şirketinde kendi iklimini oluşturması gibidir. Cihazlarında işletim sistemi yerine kendi uygulamaları kullanması, müzik dinlemek için cüzi bir miktar para ödeyerek itunes’u devreye koyması hep bu “sürdürülebilir marka” olmanın bir gerekliliğidir. Her ne kadar bu gerçek biliniyor olsa da Apple’da Jobs’un ölümüyle başlayan “sürdürülebilir” ürün ve hizmet üretmeme hali başarısız bir tablo olarak ortada duruyor. Son olarak iPhone 7 kimi kullanıcılar için tam bir hayal kırıklığı oldu.
Günümüzde sürdürülebilir çözümler, inovasyonun temel ateşleyicisi olmuş durumda. Sürdürülebilir inovasyon modeli, hem kâr hem ciro anlamında kazanç getiren organizasyonel ve teknolojik inovasyonların ana tetikleyicisi. Bu nedenle, her şirketin, “Kime hangi faydayı sağlıyoruz?”, “Kimlerle çalışmalı, kimlerle işbirliği yapmalıyız?” sorularını cevaplaması gerekir. Şirketlerin amacı müşterilerine değer yaratmak olmaktır. Daha çok kâr eden şirketler, daha çok kâr etmeyi hedefleyen değil, müşterilerini daha çok düşünen şirketler arasından çıkar. Bu amaçla hareket eden şirketler, çalışanları, müşterileri, hizmetlerini, bütün pazarlama faaliyetlerini bu anlayışla yönetmelidir.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ekim sayısında …

Dikkat çekenler...