Kabe yenilenirken….

Özlem Has / Yaklaşık 4 yıldır devam eden Kabe’yi Genişletme Projesi gündemden düşmüyor. Milyarlarca dolarlık bütçenin aktarıldığı bu dev proje 1 milyon 6 yüz bin hacının rahatça ibadet etmesini amaçlıyor. Projenin detayları göz kamaştırırken şehircilik ve planlama yaklaşımı açısından eleştiri almaya devam ediyor.

Suudi Arabistan’ın yeni Kralı Salman bin Abdülaziz geçtiğimiz Temmuz ayının ortalarında Kabe’yi Genişletme Projesi’nin üçüncü fazı için 5 yeni projeyi açıklamıştı. Genişletilmiş haliyle Kabe zemin katta 1,47 milyon metrekare kapalı alana ve 78 yeni giriş kapısına sahip olacak. İbadet (namaz) için 6 kat 680 yürüyen merdiven, 24 asansör, 21 bin tuvalet ve abdesthane ile hacıların hizmetine sunulacak.
Genişletme Projesi ilk olarak 23 Ocak 2015’te vefat eden Kral Abdullah bin Abdülaziz tarafından 2011 yılında başlatılmıştı. 26,6 milyar dolar maliyeti bulunan inşaat el-Kaide eski lideri Usame bin Ladin’in ailesine ait olan Suudi Binladin Grup tarafından yürütülüyor. Suudi hükümetinin ise istimlak edilen arsalar için mülk sahiplerine 35,5 milyar doları aşan tazminat bedeli ödedikleri belirtiliyor. Yabancı taahhüt şirketlerinin de yer aldığı dev projenin metro ayağı ihalesini geçtiğimiz Temmuz ayında İspanyol inşaat şirketi Isolux Corsan 2,6 milyar dolar teklif ile kazandı. İki hatlı metro sisteminin 2010 yılında hacıları mevcut el-Meşair el-Mukaddes hattı üzerinden deniz yoluyla kutsal mekanlara bağlayan sisteme entegre edilmesi planlanıyor. Metro projesinde 3,500 kişinin istihdam edileceği belirtiliyor. Genişletme Projesi aynı zamanda dev, hızlı ulaştırma projeleriyle de destekleniyor. Örneğin Hicaz Demiryolunu hızlı tren ağına dönüştürülmesi planlanan 9,3 milyar dolar bütçeli yeni demiryolu projesi Kral Abdullah’ın Ekonomik Şehri’nden kutsal Mekke ve Medine şehirleri arasında sefer yapacak. Ayrıca 7,2 milyar dolar büyüklüğündeki Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı yolcu terminali projesi de var ancak iki projenin de geciktiğini, ertelendiğini not etmek  gerekiyor.

Haberin devamını Derin Ekonominin 5. sayısından okuyabilirsiniz…

Dikkat çekenler...