SURİYE SATRANCINDA YENİ HAMLELER VEKİLLER ÇEKİLDİ ASİLLER SAHNEDE

ABD, Fransa ve İngiltere’nin güç kullanarak sahaya dönmesiyle, Suriye sahasında 7 yıl sonra başa dönüldü. İçinden çıkılmaz bir iç savaşa gömülen ülkede, vekil savaşçıların yerini artık gerçek aktörler alıyor dedirten gelişmeler yaşanıyor. Bir yandan Amerika’nın Körfez planlamalarındaki ortakları Suudi Arabistan, BAE ve Mısır Suriye’de bir Arap gücü kurulması ve finansal destek konusunda devreye girerken, diğer yandan PYDYPG’ye meşruiyet sağlama çalışmaları devam ediyor. Bu arada hava savunma ağını harekete geçirmeyerek son füzeli müdahaleye sessiz kalan Rusya’nın ABD ile yakınlaşması da gözlerden kaçmıyor. 

Kıymet Sezer

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan askerinin yakında Suriye’den çıkacağını açıkladıktan hemen sonra Suriye’de tüm dengeleri alt üst eden gelişmeler yaşandı. Yüz yıl önce Suriye’de sınırları çizen Sevr’in mimarları teker teker tekrar sahneye çıktılar. Fransa, Türkiye’nin Afrin’den sonra hedef gösterdiği Münbiç’e asker gönderdi. Bir süredir Rus Casus Skripal ve kızının zehirlenmesi üzerinden Rusya ile gerilimi tırmandıran İngiltere, Esed’in kimyasal saldırısına en büyük refleksi gösteren ülke oldu.

Doğu Guta’daki kimyasal saldırıyı kimin gerçekleştirdiği halen bir muamma ancak 2003 yılı Irak müdahalesine benzetilen ABD, İngiltere ve Fransa’nın müdahalesini meşru hale getirilen bu saldırıyla birlikte Suriye sahasında 7 yıl sonra başa dönüldü. Son günlerde Suriye’de vekil savaşçıların yerini artık gerçek aktörler alıyor dedirten gelişmeler yaşanıyor. Amerika’nın Körfez planlamalarındaki ortakları Suudi Arabistan, BAE ve Mısır Suriye’de Arap gücü kurulması ve finansal destek konusunda devreye girerken, bir yandan da Suriye kuzeyindeki terörist örgüt PKK/PYD-YPG güçleri için meşruiyet çalışmaları devam ediyor. Hava savunma ağını harekete geçirmeyerek füzeli müdahaleye sessiz kalan Rusya’nın ABD ile yakınlaşması da gözlerden kaçmıyor. Son gelişmeler, etnik temelli çabaların başarısız kaldığı Suriye’de mezhep temelli yeni bir çatışma ortamı oluşturulduğuna dair endişeleri artırıyor. Suriye sahasında adeta İran hazırlığı yapılıyor. Son gelişmeler karşısında tarafsız ve dengeli bir duruş sergileyen Türkiye ise, süreci coğrafyanın lehine yönetmek için diplomasi kanallarını sonuna kadar açık tutuyor.

HEDEF ESED DEĞİL

Amerika, İngiltere ve Fransa, Müslüman âleminin Miraç Kandilini idrak ettiği gecenin hemen ertesinde 14 Nisan sabaha karşı Şam, Hama, Humus, Dera ve Suveyda’daki kimyasal silah depoları ve üretim tesislerini vurdu. Operasyonda ABD, Doğu Akdeniz’deki destroyeri Donald Cook’tan 110 Tomahawk füzesi attı. Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki savaş gemisi Aquatin ile ABD, İngiltere ve Fransa savaş uçakları da operasyonda aktif görev üstlendi.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Mayıs 2018 sayısında…

 

Dikkat çekenler...