TIPTA iKi MiLLi TEKNOLOJiYE iMZA ATTI

DTI İmplant CEO’su Dr. Talat Buğur tamamen milli olarak geliştirilen diş implant teknolojisiyle Avrupa’nın en büyük implant fabrikalarından birini kurup Eylül ayında üretime başladı. Bununla da yetinmeyip, araştırma geliştirme aşaması tamamlanan, global satış için sertifikasyonu alınan, dünyada sadece dört beş ülkede üretilebilen ‘kemik tozu’nun da (grefti) üretimine önümüzdeki yıl Türkiye’de başlayacak.

Halil Aktaş

shutterstock_314124986

Tamamen yurt dışından ithal edilen iki tıbbi üründe yeni teknolojiler geliştiren Dr. Talat Buğur, önce diş tedavisinde kullanılan milli implantı geliştirip üretime başlayarak girişimci ve sanayici oldu. Talat Buğur, şirketi DTI ile ithalata giden 100 milyonlarca doların ülkede kalmasını sağlamanın ötesinde, bilim ve teknolojiye dayalı yeni sektörlere öncülük ediyor, bunları yurtdışına ihraç ederek milyonlarca doları da ülkeye getirmeye hazırlanıyor. DTI önümüzdeki yıl dünyada çok az ülkenin üretebildiği ‘kemik grefti’nin Türkiye’de üretimine hazırlanıyor.

Tıp dünyasında iki önemli teknolojiyi geliştirip üreten biri olarak hikayeniz nasıl başladı?
Adanalı bir aileden geliyorum. Liseyi 1990 yılında Tarsus Amerikan Koleji’nde bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazandım. Okulda oldukça faal bir öğrenciydim. Türk Diş Hekimliği Öğrenci Birliği’ni kuranlardanım.
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde birinci sınıfta okurken, 1991’de, Türkiye’de ilk defa diş implantoloji kongresi organize edilmişti. Türkiye o zamanlar bu konuya çok uzaktı. Ama ben o zamanlardan diş implantlarının Türkiye’de üretilmesini kafama koymuştum. Doktoranın ardından Fransa’dan Türkiye’ye geldikten sonraki on yıl süresince, dünyada otuzun üzerinde implant üretim fabrikası gezdim. Bunlarla ilgili bazı şirketlerin uluslararası danışmanlarından ve eğitim veren mentorlarından (advisor) biri de oldum. 2010 yılında TÜBİTAK’a, Türkiye’de dental implant üretimiyle ilgili projemizi sunduk ve onlar da kabul ettiler. Bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkan know-how’la İstanbul Çekmeköy’de dental implant fabrikamızı kurduk ve 2012 Mayıs ayında seri üretime başladık. DTI olarak gerek iç, gerekse dış pazarda oluşan talepler karşısında zorlanmaya başlamıştık. Talebe yetişemiyorduk.

MİLLİ TEKNOLOJİ MİLLİ ÜRETİM
TÜBİTAK MARTEK’te yeni kurulan fabrika bu nedenle mi gündeme geldi?
Aslında hem talebe yetişemiyorduk, hem de ‘Kuru SLA Active’ denilen, implant alanında dünyada ilk olan bir teknoloji geliştirdik. Bu projelerimiz üniversite, kamu ve sanayi işbirliğinin başarılı modellerinden biridir. DTI AR-GE ve İnovasyon Departmanı, TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü ile birlikte 11 üniversite, bu yeni know-how sürecinde birlikte çalıştı. Türkiye’de ve dünyada bir ilke imza atarak DTIActive’i geliştirdik. Sayın TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin ve TÜBİTAK MARTEK Başkanı Dr. Orhan Çömlek’e burada teşekkür etmek isterim, onlarla ortaklık yaparak, hem DTIActive’in seri üretimine geçmek hem de kapasitemizi artırmak için, Avrupa’nın en büyük diş implant fabrikalarından birini TÜBİTAK Marmara Teknoloji Serbest Bölgesi içinde kurduk. Eylül 2016’da da üretime başladık.
DÜNYADA İMPLANT PAZARI 4,5 MİLYAR DOLAR
Bu teknolojinin Türkiye’ye katkısı neler olacak?
Sektör liderliğini hedefliyoruz. Bir de yeni teknolojimizi dünyaya rahatlıkla satabilecek duruma geldik. Bize kapasite gerekiyordu. Çekmeköy’de iken yılda 70 bin adetlerde üretimimiz vardı. Yurtdışından gelen taleplere cevap veremiyorduk. Yeni fabrikamızla, gelecek yıl 200 bin adetlik bir üretime ulaşacağız ve 500 bin adet üretebilecek kapasite ile planlandı. Türkiye’ye katkımız büyük olacak diye düşünüyorum. 2012 yılında biz pazara girmeden önce, implantlar Türkiye’de yüzde 90 oranında ithal ediliyordu. Birkaç yerel firma üretim yapıyordu, ama ciddi bir oranda yurtdışından geliyordu. Bizim de desteğimizle, şu anda yerli üretim, ithalatın önünü ciddi anlamda kesti. Başkalarına da yol açtık. Şu anda bilinen 4 tane önemli yerli üretici var. Bunların en büyüklerinden biriyiz diyebiliriz. 2016 yılı için Türkiye’de yıllık 400-450 bin adet dental implant kullanılmış olacak. Yerli üreticiler Türkiye’de bu talebin yarısından fazlasını üretebiliyor. Yerel üreticiler olmasaydı tamamı ithal edilecekti. Ülkemiz adına çok önemli bir hizmet diye düşünüyorum

 

Dikkat çekenler...