Özel statüsü kaldırılan Keşmir’de tedirginlik devam ediyor

Hindistan Hükümeti 5 Ağustos’ta yaptığı bir dizi anayasa değişikliği ile çalkantılı Himalaya eyaleti Cemmu ve Keşmir’in özerklik statüsünü kaldırdı. Hükümet Hint Anayasası’nın 370’inci maddesi uyarınca söz konusu eyaletin özel statüsünü kaldırmadan önce Keşmir’deki tüm iletişim hatlarını kesip siyasi liderleri ev hapsine alarak vadiyi fiili olarak tecrit altına almıştı.

Söz konusu 370’inci madde, Cemmu ve Keşmir’e kendi anayasasını yapmasına izin vererek, Hindistan Parlamentosu’nun eyalet ile ilgili yasama yetkilerini kısıtlıyordu. Şimdi ise Hindistan anayasasındaki her hüküm Cemmu ve Keşmir için de bağlayıcı olacak. Aynı madde uyarınca yapılan yasalar, yabancıların Cemmu ve Keşmir’de mülk satın almalarını yasaklarken, şu anda yabancıların eyalette mülk satın alabilmesinin önü açılmış oldu.
Cemmu ve Keşmir’in önde gelen siyasileri, hükümetin 370’inci maddeyle ilgili hamlesini kınadı. Kararı “Hint demokrasisinin en kara günü” olarak yorumlayan eyaletin eski başbakanı Mehbooba Mufti, Hindistan hükümetinin Keşmir halkının elinden her şeyini aldığını söyledi. Yine eski başbakanlardan Ömer Abdullah, söz konusu eylemin tek taraflı olduğunu ve hükümetin Cemmu ve Keşmir halkının 1947’de Hindistan’a katılarak ülkeye gösterdiği güvene ihanet ettiğini ifade etti. Öte yandan, Pakistan Başbakanı İmran Han, uluslararası topluma kuşatma altındaki Keşmirlilere kulak vermesi çağrısında bulunarak, Narendra Modi liderliğindeki hükümetin elindeki “Hindistan’ın nükleer cephaneliğinin emniyetinin ve güvenliğinin ciddi bir şekilde düşünülmesi gerektiğini” söyledi.
BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısındaki konuşmasında hükümetin 370’inci madde ile ilgili hamlesini savunan Modi, bunun bir iç mesele olduğunu söyleyerek Pakistan’ı ülkenin iç meselelerine karışmak ve tüm dünyayı yanıltmakla suçladı.

Devamı Z Raporu Eylül 2019 sayısında …

Dikkat çekenler...