OTURDUĞUN YERDEN MIAMI’YE GİT

İşte işkence gibi bir günün ardından uzak bir adada sanal olarak inzivaya çekilebilir ya da öğle yemeği aranızda köpekbalıklarının arasına dalabilirsiniz. Haftalık durum toplantısı için de tam zamanında yerinizde olursunuz. Miami’de sahil kenarında dolaşabilir, farklı yerlerde bulunma deneyimini yaşayabilirsiniz. Çünkü sanal gerçeklik, seyahat endüstrisinde devrime hazırlanıyor.

Ebru Çolak

Genellikle oyun, eğlence ve video alanlarında adını sıkça duyduğumuz sanal gerçeklik uygulaması ile tatile gitmek istediğiniz bir yere doğru bir sanal gezi yapabilir ya da gideceğiniz yere uçakla yolculuğa çıkmadan önce de orada bir sanal gezinti gerçekleştirebilirsiniz. Bunun örnekleri de mevcut. İspanya Katalonya Bölgesi turizmi desteklemek amacıyla sanal gerçeklik sandalyesi oluşturarak GoPro kamerayla Katalonya’nın güzellikleri ile beraber Barcelona Spor Kulübünün Camp Nou Stadyumu’nu da ziyaretçilere 360 derece tanıtıyor. Katalonya turist heyetinden Ferren Macia “onlara broşür dağıtmak yerine gerçek deneyimler vaat ediyoruz” diyerek seyahat acentelerinin sanal gerçekliği kullanarak satışı arttırabileceğini söylüyor. Sanal yolculuğa çıkanlar sadece onlar değil, Lufthansa facebook sayfasına yüklediği herkesin boş zamanlarında yeni yerler keşfetmelerini sağlayan 360 derece bir video yükleyerek 36 milyon tıklanma rekorunu da kırıyor.

Turizme sanal gerçeklik ile taze kan:
Turizmde yeni bir pazarlama platformu olarak öne çıkan sanal gerçeklik seyahat endüstrisi için oluşturduğu avantajlarıyla öne çıkıyor. İlki, seyahat etmek istediğiniz yerin fotoğrafları arasında dolaşmak yerine sanal gerçeklikle orayı deneyimleyerek oradaymışsınız gibi hissetmenizi sağlıyor. İkincisi ise deneyimi öne çıkarıyor olması. Çünkü genelde ucuz fiyata odaklanan müşteriler deneyimin kalitesini sanal gerçeklikle yaşayarak öğreniyor. Sanal olarak uçuş yapılabilen yerler müşteriye çekici gelirse müşteri bilet almaya daha meyilli oluyor. Ayrıca çevrimiçi yapısını benimseyen seyahat acentalarının 2020’ye kadar pazarın büyük bir kısmına da hakim olması bekleniyor. 2015 verilerine göre, önceki beş yıla kıyasla çevrimdışı seyahat acentalarının sektördeki payı yüzde 53,8’den yüzde 48,4’e düştü. Sürekli yeni teknoloji peşinde koşan seyahat acentaları gelişimlere uyum sağlayarak sanal gerçekliğe daha fazla önem vermeye başlıyor. Thomas Cook ve Tui gibi pek çok gezi operatörü şubelerinde Sanal Gerçeklik gözlükleri kullanarak potansiyel müşterilerle birlikte muhtemel seyahat planları üzerine toparladığı bilgileri işleyen yapay zekâ ve makine bileşkeni olan chatbots’ların hızlıca piyasada etkin bir konuma geleceğinin sinyalleri şimdiden belli.
Devamı Derin Ekonomi Dergisi Mart 2017 sayısında….

Dikkat çekenler...