“Mutluluk, yalnızca artan kârda değildir”

Yılın ilk sayısında Der Spiegel dergisi ‘araştırmacı gazeteciliğin’ önemli bir örneğini sergileyerek “Marx aslında haklı mıydı?” başlıklı çalışmayı yayınladı. Karl Marx’ı da kapağa aldı.

İşin özünü baştan ifade etmeye çalışalım… Kapitalizm tıkandı. Ekonomide refahın haksız dağılımını körükleyen ‘büyüme odaklı liberalizm’, kaynakları hızla tüketiyor. Sonuç ise bireysel ve toplumsal mutsuzluktan, bu mutsuzluğun sürekli yaygınlaşmasından öteye gidemiyor.

Üç araştırmacının, Thomas Schulz, Susanne Beyer ve Simon Book’un imzasıyla yayınlanan makalede ilginç pek çok röportaj ve alıntıya yer verilmiş. İngiliz Lordlar Kamarası üyesi, bir dönem Dünya Bankası’nda Başkan Yardımcılığı da yapan London School of Economics’in direktörü Minouche Shafik, resmi çok net çekmiş: “Maddi refah son 50 yılda muazzam bir şekilde artmasına rağmen, birçok ülkede insanların toplumsal sözleşme ve onun sağladığı hayat nedeniyle hayal kırıklığına uğradığı bir zamanda yaşıyoruz.”

Cambridge mezunu filozof Eva von Redecker durumu daha da iyi özetlemiş: “Kapitalizm hayatı yok eder.”

22 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin yatırımcılarından, 2 milyon satan “Başarı İlkeleri” kitabının yazarı Ray Dalio diyor ki; “Kapitalizmin acilen temelden reforme edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde, hak ettiği şekilde yok olacaktır.”

Devamı Z Raporu Şubat 2023 sayısında…

Dikkat çekenler...