RYANAIR KRiZDE!

Avrupa’nın koltuk sayısı bakımından en büyüğü, dünyanın da sayılı havayolu şirketlerinden biri olan Ryanair, son dönemde çalışan şikayetlerinden yolcu memnuniyetsizliğine kadar çeşitli nedenlerle zor günler yaşıyor. Ekim ayı sonuna kadar uçuşlarından yaklaşık iki bininin yapılamayacağını açıklayan İrlandalı şirkette sular durulmuyor. Sadece 21-24 Eylül tarihleri arasında 200’den fazla sefer iptal edildi.

Ebru Çolak

2008 krizi sonrasında yükselen maliyetler, düşen yolcu sayıları ve şirketler arasındaki çetin rekabet, Avrupa’da havayolu şirketlerinin zor günler geçirmesine, hatta iflaslarına sebep olmuştu. Bu durum özellikle düşük fiyatlı (low-cost) uçuşlara yönelik tüketici ilgisini artırırken, havayolu şirketlerini de ayakta yolcu taşımaktan birbiriyle işbirliğine gitmeye kadar çeşitli çarelere başvurmaya yönlendirmişti.
Son dönemde ise, artan yolcu ve çalışan memnuniyetsizliği gibi sorunlar, Avrupa’daki havayolu şirketlerini zor durumda bırakıyor. Yakın geçmişte hızlı bir yükseliş performansı sergileyen ancak şimdilerde sürekli uçuş iptalleri, pilotların iş bırakması gibi sorunlarla gündeme gelen Ryanair de bu havayolu şirketlerinden biri.
Geçmişte dünyanın en kârlı havayolu şirketi olarak da anılan Ryanair verdiği düşük maaşlar, parasını küçük havaalanlarına yatırması ve akla gelebilecek her hizmeti para karşılığında vermekle kendisinden söz ettirmişti. Yılda 75,8 milyon yolcu seviyelerine ulaşan ve iyi zamanları diyebileceğimiz 2011’de kazancı 18 milyon euro olan şirket, “Parayı ne yapacağımızı bilmiyoruz” açıklaması bile yapmıştı.
Ancak bugünlerde Avrupa’nın bu en büyük ekonomik (low-cost) havayolu şirketi, zor günler geçiriyor. Ryanair özellikle uçuş iptalleri, çalışanlarına açtığı davayı kaybetmesi ve çalışanlarını sözleşme dışında çalışmaya zorlamakla gündemde.

YOLCULARIMIZIN GÖNLÜNÜ TEKRAR KAZANMALIYIZ
Ryanair’in, çalışanlarına ilişkin sorunlara bağlı olarak uçuşları iptal etme planları yaptığını açıklamasından sonra başka pek çok seyahat ve tatil hissesi düşüşe geçti. Bizzat Ryanair’in hisseleri de, İrlandalı havayolu şirketinin altı hafta boyunca günlük 40-50 uçuşu iptal edeceğini bildirmesinin ardından yüzde 3,3 geriledi. Ryanair CEO’su Michael O’Leary iptallerden doğan zararların karşılanacağını söylese de yolcular tepkili. Ryanair, iptallerin gerekçesi olarak pilotların tatillerinin ayarlanamadığını gerekçe gösteriyor bu arada.
Şirketin üst düzey yöneticilerinden David O’Brien ise iptallerden dolayı “Yolcularımızın gönlünü tekrar fethetmeliyiz. Bu yaz yaşadığımız aksaklıklar nedeniyle birçok kişiyi mağdur ettik. Şimdi onları geri kazanmalıyız” açıklamasında bulundu.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Kasım 2017 sayısında….