KÜRESEL İSLAMİ EKONOMİNİN ÇEKİRDEĞİ İSLAMİ FİNANS

SC_AlbarakaTurk_0705

Başarının, açık ve sürekli yenilenen uzun dönemli stratejiyle geleceğine inanan yöneticilerden Al Baraka Banking Group CEO’su Adnan Ahmed Yousif, bu iş modelinin meyvesini İslam Dünyası’nın En Başarılı 50 Şirketi Listesi’ne girerek aldı. Yousif’in temel görüşü, “İslami finans, küresel İslami ekonominin çekirdeği olmaya devam ediyor

İslam Dünyası’nın En Başarılı 50 Şirketi Listesi’ne Bahreyn merkezli Al Baraka Banking Group da girdi. Al Baraka CEO’su Adnan Ahmed Yousif; 2015’te küresel finans sektörünün zorluklar yaşadığının altını çiziyor. Bununla beraber ortaya çıkan başarının, İslami finans piyasasının da başarısı olduğunu vurgulayan Adnan Ahmed Yousif, “İslami ekonomide bilinç ve alışkanlıklarda geniş çapta çeşitliliği tanımak CEO’lar için oldukça önemlidir” diyor.
Şirketinizin 2015 başarısını nasıl tanımlarsınız?
2015 yılında elde edilen olağanüstü sonuçlar, bölgedeki bankalar için zor çalışma ve teknik zorluklar oluşturan; bölgesel ve küresel olarak tüm ekonomik ve politik duruma meydan okuyan durumlar karşısında; tüm girişimlerimizdeki kararlılığımızı ispatlamıştır. Bu girişimlerden en önemlileri ürün ve hizmet kalitesini geliştirmeye devam etmek; daha yenilikçi ürünler tanıtmak, şube ağını güçlendirmek, ortaklarımız, yatırımcılar ve müşteriler ile ilişkileri güçlendirmek; yeni pazarlara giriş yapmanın yanı sıra hem grup hem de şube düzeyinde insani, operasyonel, yasal ve teknik altyapıyı geliştirmek ve modernize etmekti. Bu girişimler; yerel deneyimimiz ve işlem yaptığımız farklı piyasaların anlayışına ek olarak büyük finansal ve teknik kaynaklar ve geniş şube ağımız sayesinde grubun paydaşları ve yatırımcıların getirisine maksimum katkı sağladı. Bana göre bu İslami finans piyasası kadar Al Baraka grubunun başarısının bir ayağını da oluşturan benzersiz iş modelidir. Ayrıca bu sadece istatistik ve sayılarda bir büyüme değil; 3 kıta ve 15 ülkeye yayılan, müşterilerin değişen ihtiyaçları doğrultusunda çalışma ve çeviklik yeteneğidir.
2016 ve 2017’de şirketinizin büyüme ve ülkenin ekonomik gelişmesi hakkında beklentileriniz nedir?
Grup açık ve sürekli yenilenen ve güncellenen uzun dönemli stratejiye sahip. Son 10 yıldaki başarılı sicile dayanarak Al Baraka’nın büyüme stratejilerini gerçekleştireceğine ve paydaşların beklentilerinin de karşılanacağına inanıyorum. Odağımız paydaşlar olmaya devam edecek ve keskin görüşlü odağımız; güçlü risk disiplini ile desteklenen başarılı ve çeşitlendirilmiş iş modeli ile çalışmamız olacak. Müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarını karşılamak, büyümelerini sağlamak ve finansal olarak başarılı olmaları için çabalıyoruz ve böylece daha iyi pozisyonda olmalarını sağlayarak topluma da etki ediyoruz. Bu aynı zamanda Albaraka’nın kendisine, paydaşlarına ve sektöre olan güçlü bağlılığıdır.
Listede göreceğiniz gibi en iyi 50 CEO listesini, sektör, şirket ve ülke düzeyinde yorumlar mısınız?
Küresel İslami ekonomi ivmesi geçen zamanların üzerine inşa edilmiştir. En önemlisi İslami finans sektörü İngiltere, Lüksemburg, Güney Afrika ve Hong Kong hukukunda Sukuk’un ortaya çıkışını da gördü. Arap turistlerin seyahat denetimlerine değer kattığı gibi turizm sektöründe de önemli yatırımlar yapılmıştır. Bununla beraber bu, ekonomi ve düzenleyici yönlerden zorluklarla karşı karşıya olunduğu anlamına gelmiyor. Ancak zorluk ve artan taleplere rağmen İslami ekonomi sektörleri gelişmeye devam ediyor. İslami finans küresel İslami ekonominin çekirdeği olmaya devam ediyor. Geniş çeşitliliğe rağmen bu İslami ekonominin müşterileri bu doğrultuda evrenseldir ve ortak değerleri paylaşır. Bu firmaların CEO’larının başarısı da tam olarak bu yönü yansıtmaktadır. Bu onların tanınması ve müşterilerin ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu ihtiyaçların ve müşteri değerlerinin karşılanmasının altında CEO’ların başarısı yatıyor. İslami ekonominin itici gücü olan İslami finans, helal ve saf gıda, muhafazakâr giyim, aile dostu seyahat, cinsiyet etkileşim düşünceleri ve dini pratikleri içerir. Bu gerekliliklerin bir araya getirilmesi ise İslami finans, yatırım ve sigorta hizmetleri ile mümkündür.
İslami ekonomide bilinç ve alışkanlıklarda geniş çapta çeşitliliği tanımak da CEO’lar için oldukça önemlidir. Başarılı CEO’lar işin kalbinde müşteriyi tutan çok güçlü değer sistemleri ile yol alırlar. Umarım bu 50 CEO’nun muhteşem ve başarılı kariyerleri olur ve İslami ekonominin büyümesine önemli katkılar sağlarlar.

Dikkat çekenler...