İşin deriniyle ilgilenenler için

Dünyada ve bölgemizde olan biteni anlamak ve yakın gelecek konusunda bir nebze olsun tasarımında bulunabilmek adına bazı haberleri alt alta yazmakta, onlara biraz yukarıdan bakmakta ve sonra da dergimizin adında belirtildiği gibi işin deriniyle ilgilenmekte yarar olabilir. İşte son bir ay içinde çıkan bazı başlıklar ve haber özetleri:
50 yıl içinde Euro kalmayacak…
Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftasının ikinci gününde konuşan Bitcoin Kurucu Direktörü Jon Matonis, “Günümüzde ve gelecekte Dolar ve Euro’nun önemi azalacak. 50 yıl içinde Euro gibi bir para birimi kalmayacak” dedi.
Kendi dijital parasını çıkaracağını açıklayan Kodak’ın hisseleri uçtu
129 yaşındaki fotoğrafçılık şirketi Kodak’ın hisseleri, kendi kripto para birimi KodakCoin’i çıkaracağını duyurmasının ardından hızlı bir şekilde yüzde 289 artış gösterdi.
Bitcoin fiyatı bugün yüzde 18 düşerek 11 bin 191 dolar ile 5 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.
Çin’in kripto para ticaretine yönelik sınırlamaları artırmayı tartışması ve Güney Kore’de kripto para borsalarının yasaklanmasının gündeme gelmesi fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor. Almanya Merkez Bankası’nın kripto paralar için global ölçekte düzenlemelere ihtiyaç olduğunu açıklaması da düşüşte etkili oldu. Aralık ayı ortasında 20 bin dolar civarına çıkarak rekor kıran Bitcoin’de o dönemden bu yana yüzde 40 düşüş görüldü.
General Electric 12.000 kişiyi işten çıkarıyor
General Electric başta kömür ve doğalgaz olmak üzere enerji pazarının daralması ve şirketin 2018 yılı için 3.5 milyar dolarlık tasarruf hedefi kapsamında 12 bin kişiyi işten çıkaracak

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Şubat 2018 sayısında…..

Dikkat çekenler...