İnternetin can yeleği ‘siber güvenlik’

En bilinen insan kaynakları sitelerinden biri Kariyer.net. Pek çok kullanıcı ev ve iş adreslerini, telefon numaralarını, mezun oldukları okulları ve annelerinin kızlık soyadlarının bilmem kaçıncı harfi hariç daha birçok kişisel bilgilerini paylaşarak bu ve benzeri sitelere üye oluyor.

Peki 2020 yılında ne oldu?

50 bin üyenin e-posta adresi, kullanıcı şifresi, ad-soyad, doğum tarihi, telefon numarası, profil fotoğrafı, diğer sosyal medya hesaplarının bağlantıları, yaşadığı il-ilçe gibi hassas detayları içeren bilgileri çalındı. Böylece itibar sahibi oldukları için kimsenin güvenilirliğinden şüphe etmediği yerlerin bile bazı açıklara sahip olabileceği bir kez daha görüldü.

Olağan şartlar böyleydi. Bir de pandemi gibi olağanüstü şartlar gündeme geldi. Hepimizin deneyimlediği gibi bu süreçte hayatımızın büyük bir bölümü çevrim içi ortama taşındı. Bu da siber güvenlik tehdidini hiç olmadığı kadar büyük bir risk hâline getirdi. ‘Veri ihlalleri’, ‘siber korsan’, ‘siber dolandırıcılık’, ‘fidye yazılım’ sözlerini sık sık duyar olduk.

İş yerinizi düşünün… Kaç kişinin çalıştığını da şöyle bir hesap edin… Kaç çeşit verinin ortak alanlarda, serverlarda bulunduğunu hatırlayın… Siber güvenlik meselesi sizi ilgilendiriyor mu, ilgilendirmiyor mu ondan sonra karar verin… Eğer ilgilendiriyorsa, sizin karşınıza tehdit unsuru olarak çıkacak bilginin yayılmasını nasıl engelleyebileceğinizi danışmak üzere konunun uzmanları ile temasa geçmelisiniz demektir.

Olayın boyutlarının ne denli devasa olabileceğini anlamak için, her ne kadar bir ayağımız Orta Çağ’da, diğer ayağımız sanayi toplumunda olsa da bilgi çağında yaşadığımızı hatırlamakta fayda var.

Sonuç olarak, internette yaşanan veri ihlalleri bireyleri, şirketleri ve de devletleri ilgilendiren günümüzün en mühim konularından biri, hatta ulusal güvenlik sorunu hâlini aldı. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve bu kapsamda oluşturulan Kurul nezdinde yoğun çabalar harcansa, önemli adımlar ve iyileştirmelerle güncellemeler sürekli yapılsa da devletlerin bile gizli bilgilerinin ‘hack’lendiği bir dünyada tehdit her zaman sizi de bulabilir demektir.

Devamı Z Raporu Kasım 2021 sayısında…

Dikkat çekenler...