Davos’ta tutulan ayna

Malumunuz iki yıl aradan sonra Davos Zirvesi gerçekleştirildi ve her yıl merakla beklenen Oxfam Raporu yine Davos Zirvesinde açıklandı. Bu raporun ayna tutma özelliği ile müesses nizamın meydana getirdiği yıkımı izah etmesi adına önemlidir.

Konuşma yapan Oxfam International’ın yönetici direktörü Gabriela Bucher, milyarderlerin Davos zirvesine “Şanslarındaki inanılmaz artışı, başlarına konan talih kuşunu kutlamak” için geldiklerini söyledi. Oxfam Direktörü demecinin devamında “Salgın ve şimdi de gıda ve enerji fiyatlarındaki keskin artışlar, basitçe söylemek gerekirse, onlar için bir lütuf oldu. Aşırı yoksullukla ilgili onlarca yıllık ilerleme şimdi tersine döndü ve milyonlarca insan sadece hayatta kalmanın maliyetinde imkânsız artışlarla karşı karşıya” diye ekledi.
Salgın ile konan Talih Kuşu!

Oxfam’ın paylaştığı verilere göre; örneğin, gıda devi Cargill’in küresel tarım pazarının yüzde 70’inden fazlasını kontrol eden dört şirketten biri olduğu bildirildi. Cargill ailesine ait olan şirket, geçen yıl yaklaşık 5 milyar dolarlık net gelir elde etti ve bu, tarihinin en büyük kârı oldu. Şu anda sadece Cargill ailesinde salgın öncesinde sekiz olan milyarder sayısı 12’ye yükselmiş.
Deavmı Z Raporu Haziran 2022 sayısında…

Dikkat çekenler...