Dana Gas’ın sukuk krizi

Abu Dabi borsasında işlem gören Şarca merkezli bir şirket olan Dana Gas, 100 milyar dolarlık sukuk piyasasında çalkantıya neden oldu. Şirket yakın zamanda, 2007 yılında ihraç edilen, 2013’te yeniden yapılandırılan ve bu yıl Ekim ayında vadesi dolacak olan Mudaraba sukukunun şirketin Şeriat komitesince şeriata uygun bulunmadığını ve bu nedenle şartlar uyarınca geri ödemenin kanunsuz olduğunu duyurdu. Bu nedenle, Dana Gas bu sukukun önceki temettülerin yarısına sahip olan ve dönüşüm özelliği taşımayan başka bir sukukla takas edilmesini önerdi. Aslına bakılırsa, sukuk sahiplerine eksik ödeme yapılacaktı. Üstüne üstlük, şirket kabul edilen kurallara uyamamasının sebebi olarak Şeriat’ın evrimini sorumlu tuttu.
Bir habere göre şirket şöyle bir açıklama yaptı: “İslami Finansal araçların evrimi, sürekli gelişimi ve yorumlanması nedeniyle şirket son zamanlarda sukukun mevcut şekliyle Şeriat’la uyumlu olmadığı ve bu nedenle Birleşik Arap Emirlikleri yasalarına göre kanunsuz olduğu yönünde hukuki bir uyarı aldı. Sonuç olarak mevcut sukukun yeniden yapılandırılması, tüm hissedarların menfaati için ilgili kanunlara uyulmasını sağlamak açısından gereklidir.” Esasında, Dana Gas başına gelenlerden Şeriat’ın yorumundaki değişimleri suçladı. Nitekim, üzerinde anlaşmaya varılan bir sözleşmenin şartlarını yerine getirmenin Şeriat’ın temel bir gereksinimi olduğu gerçeği kaybolmuş gibi görünüyor.
Dahası, Şeriat yorumunun değiştiği yerlerde bile, kabul edilen bir sözleşmeye geriye dönük olarak bir değişiklik uygulamanın adil yargıya aykırı olduğu gerçeği de kaybolmuş gibi görünüyor. Şeriat yorumunun sukuk piyasalarını sarsması ilk defa olan bir şey değil. 2009’da Kuveytli bir şirket olan Investment Dar, Şeriat argümanlarını kullanarak bir bankaya karşı yükümlülüklerini feshetmeye çalıştı. Ancak bu durumda, Investment Dar’ın Şeriat komitesi, şirketin davasını savunmak için şeriat ilkelerini kullanmasını yasaklamıştı. 2007 yılı başında ise Taqi Usmani Şeriat ilkeleri noktasında tahsil edilmemiş sukukların çoğunun uygun olmadığını resmi olarak açıkladı.

Devamı Derin Ekonomi Eylül 2017 sayısında …

Dikkat çekenler...