Bu numara bizde pek çalışmaz

İnsanı, akıl-zeka-duygu içinde diğer tüm yaratıklardan ayıran çok önemli özelliklerinden biri de hiç şüphesiz, boş zamanını değerlendirme konusunda ortaya koyduğu farklılık ve zenginliktir… Hobisi olan başka bir canlı yoktur dünyada… Aşağıdaki haberi de bu bağlamda değerlendirmek gerekir. Hobi kültürünün, yani insanın hayatını idame etmek için para kazanmak adına giriştiği faaliyetlerin dışında, kendini gerçekleştirmek için giriştiği faaliyetlerdeki zenginlik onun gelişmişliğinin ölçütüdür…
Son zamanlarda pek çok insanın ilgi odağına oturan, daha doğal ve daha organik ürünler tüketme isteğinin yanı sıra son dönemlerin eğilimlerinin başını çeken ‘kendin yap’ kültürü gelişip ve hızla yaygınlaşıyor.
Wall Street Journal’ın bir haberine göre, insanın bir ölçüde yararlandığı bir girişim, önceki gün dünyanın en büyük içecek ve yiyecek şirketlerinden biri olan PepsiCo tarafından satın alınmış. Şirketin adı SodaStream…
SodaStream’in yaptığı şey aslında çok basit. Herhangi bir içeceği gazlı hale getiriyor. Başka bir deyişle içeceklerin içine baloncuklar koyuyor. SodaStream’in geliştirdiği cihazın arkasına, içinde karbondioksit olan bir tüp yerleştiriyorsunuz. Daha sonra cihazla ile birlikte gelen özel kaba su koyarak düğmesine basıyorsunuz. Örneğin; cihaza su koyduğunuzda bunu gazlı bir içeceğe çeviriyor. Sadece su veya soda değil, birçok farklı gazlı içeceği sayabilmek mümkün. Peki, PepsiCo, neden çalışma prensibi bu kadar basit olan SodaStream’e 3.2 milyar dolar para vermiş? Sebeplerini araştırmışlar ve şunları bulmuşlar:
PepsiCo’nun en büyük rakibi bilindiği üzere CocaCola. Her iki şirket SodaStream’i satın almak için kıyasıya bir mücadele vermişler. Özellikle Coca-Cola’nın son dönemlerde ‘kendin yap’ tarzındaki ürünler sunan şirketlerle iş birliği yapması, SodaStream’e daha yakın olduğu söylentilerini artırmış.
Şirket, bunun ilk sinyallerini 2015’te vermiş. Tüketicilerin evde kapsüllerden içecek üretmesini sağlayan Keurig Green Mountain, bunun örnekleri arasındaymış. Coca-Cola, Keurig Green Mountain cihazları için bir kapsül üretmiş. Hala bu iş birliğine devam etmesi ise PepsiCo’nun SodaStream’i satın alması için hızlı hareket etmesine neden olmuş. Hatta paylaşılan bilgilere göre iki dev şirketin satın alma yarışına girmesi, SodaStream’in değerini durduk yerde yüzde 32 oranında artırmış.

Devamı Derin Ekonomi Ekim 2018 sayısından …

Dikkat çekenler...