Bir elmanın iki yarısı: Türkiye ve Körfez ülkeleri

Küreselleşme sürecinin sekteye uğraması ile bölgesel iş birliklerinin ön plana çıktığı bir döneme giren dünyada, bu süreci çok iyi okuyan Erdoğan attığı adımlarla bölgesel iş birlikleri ile ön plana çıkarma gayretindedir. İlk ziyaretlerini Körfez ülkelerine yapması bu noktada çok anlamlıdır.

DOĞRUDAN YATIRIMLARDA DÜNYA NE DURUMDA?

Öncelikle manzaranın geneline bakmakta fayda var. Dünya genelinde 2021 yılında 1.6 trilyon dolar ve 2022 yılında 1.2 trilyon dolarlık yabancı sermaye yatırımı gerçekleşmiş. Son 20 yıla kadar senelik 1 milyar dolar civarında seyreden doğrudan yatırımlar Erdoğan döneminde özelleştirmelerin de etkisiyle senelik 22 milyar dolara kadar yükselmiş bilhassa Gezi Parkı olaylarından sonra Batı’nın Türkiye’ye cephe almasıyla gerileyerek senelik 5-6 milyar seviyesinde gerçekleşme göstermiştir. Her ne kadar Türkiye’nin Erdoğan döneminde aldığı doğrudan yatırımlar artsa da Türkiye’nin potansiyelini geliştirmek için ciddi bir yatırım açığı bulunmaktadır.

KÖRFEZİN SERMAYESİ BATI’DA GÜVENDE Mİ?

Rusya Ukrayna savaşıyla beraber gelişen süreçte Batı’nın yabancı yatırımcılar için sermaye güvenliği ve mülk-varlık edinme hakkında sağladığı taahhütlerin içinin ne denli boş olduğu ortaya çıkmıştır. Yaşadığı ilk sorunda Rusya ve zenginlerinin mallarına el koymayı hak bilen, uluslararası sularda bile gezen varlıkları sıkıştırıp el koymayı deneyen Batı artık eski güvene layık olmadığını ispat etmiştir.

Devamı Z Raporu Ağustos 2023 sayısında…

Dikkat çekenler...