AVRUPA’DA YENİ TREND: TURİST İSTEMİYORUZ!

Kitle turizmi nedeniyle yaşadıkları kentlerde artık neredeyse yürüyemeyecek hale geldiklerini iddia eden Avrupalılar, bu hoşnutsuzluklarını son dönemde daha yüksek sesle dillendirmeye başladılar. Birçok yerde turizm karşıtı eğilimler güçleniyor ve protesto gösterileri düzenleniyor. Bazı Avrupa ülkeleri yabancı ziyaretçilere karşı kısıtlamalar, yasaklar ve para cezaları getirmeye başladı bile.

Esranur Eyupoğlu

Tarihi ve kültürel açıdan önem taşıyan pek çok Avrupa şehrinde turist akını yaşanıyor. Bu bölgelerde yaşayan yerel halk, hayatı olumsuz etkilediği gerekçesiyle yoğun turist trafiğine tepki gösteriyor. Kalabalıklaşmadan kaynaklı yaşanan, trafik sıkışıklığı, ev kiralarının artması, gece geç saatlere kadar devam eden gürültü gibi sorunlar hayat kalitesini düşürüyor. Turist istemiyoruz diyen bölgelere devamlı yenileri ekleniyor. Kentlerin korunması amacıyla ziyaretçi sayısına kısıtlamalar getiriliyor.

DUVARLARDA ‘TURİST İSTEMİYORUZ’ YAZIYOR

Bir süredir turizmde rekorlar kırarak zirveye ulaşılan İspanya artık turist istemiyoruz haberleri ile gündeme geliyor. Ülkenin değişik bölgelerinde görülen eylemler gittikçe yayılıyor. Özellikle turizm sezonunun canlı olduğu dönemlerde ziyaretçileri evlerine dönmeye çağıran kampanyalar yürütülüyor. Bu kapsamda sokak eylemleri düzenleniyor, duvarlara afişler yapıştırılıyor ve sloganlar yazılıyor. Zaman zaman Barcelona, Mallorca ve San Sebastian gibi yerlerde turist otobüslerine saldırılar gerçekleştiriliyor. Bu kargaşanın en büyük sebeplerinden biri, ülkeye gelen ziyaretçi sayısının öngörülenin çok üstünde olması. Örneğin; nüfusu 1,6 milyon olan Barselona’yı yılda 32 milyon turist ziyaret ediyor. Turizm merkezindeki bu yoğunluk bir takım sorunlara yol açtığı için yerel halk ziyaretçilere tepki gösteriyor. Kentin duvarlarındaki “Turistleri istemiyoruz”, “Turistler evinize gidin” yazıları dikkat çekiyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ekim 2018 sayısında…

 

Dikkat çekenler...