CRISTIANO RONALDO’NUN EKONOMİK PORTRESİ

Artık 33 yaşına gelmiş olan Cristiano Ronaldo, kariyerinin bu son demlerinde ‘tarihi’ diye nitelenmesi gereken olağanüstü performanslara imza atıyor, rekor üstüne rekor kırıyor. Kimileri tarafından aktif en iyi, kimileri tarafından ise gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olarak görülen Portekizli süper starın gölgesi futbol sahalarının çok ötesine uzanıyor. Ronaldo, markası altında tek kelimeyle bir endüstri inşa etmiş durumda.
Ebru Çolak

Cristiano Ronaldo, dünyanın en çok kazanan futbolcusu. Real Madrid’den kazandığı milyonlarca dolar ve çok yüksek fiyatlı reklam anlaşmalarından elde ettikleriyle şaşırtıcı rakamlara varan bir birikime sahip. Yılda 93 milyon dolardan fazla kazanç sağlayan yıldız futbolcu, bu kazancın üçte birinden fazlasını Tag Heuer ve Nike gibi büyük reklam anlaşmalarından elde ediyor. Portekizli yıldız sadece Nike ile yaptığı anlaşmadan yılda 23 milyon dolara yakın kazanç elde ediyor. Ronaldo’nun Nike ile ayrıca, 1 milyar dolara yaklaşan bir rakam telaffuz edilen ömürlük anlaşması mevcut. Ünlü spor yıldızının ayrıca Herbalife, Castrol, Samsung ve KFC gibi büyük şirketlerle anlaşmaları var. Real Madrid’den yıllık 50 milyon dolara yakın ücret alan Ronaldo, yaptığı sponsorluk anlaşmalarıyla birlikte servetini şimdiden milyar dolarlar seviyesine çıkarmış durumda. Bir süre önce Türk Telekom’un reklam filmlerinde de oynayan ünlü futbolcunun bu reklamlardan 2 milyon euro ücret aldığı iddia edilmişti.

CR7 MARKA İMPARATORLUĞU

Futbol dünyasının en önemli isimleri arasında yer alan Ronaldo, sadece futboldan değil, futbol dışı birçok şeyden para kazanmayı başarıyor.P ortekizli yıldız, CR7 markasıyla adeta bir marka imparatorluğu oluşturmuş durumda…

1. CR 7 battaniyeleri

Lüks spor battaniyelerin münhasır distribütörü olan Elite Team ile Ronaldo, CR7 Battaniyeleri serisini yarattı. Ön siparişle temin edilebilen battaniyeler Portekiz’den getirilen özel lifler kullanılarak Amerika’da üretiliyor. CR7 lüks battaniyelerinin satış fiyatı, vergi ve kargo hariç 60 ila 130 dolar arasında değişiyor ve iki farklı boyda ürün sunuluyor.

2. CR7 ayakkabıları

Ronaldo, Portekiz’in önde gelen ayakkabı üreticilerinden ‘Portugal Footwear’ ile yaptığı anlaşma sonrasında markasının ürün portföyüne ayakkabıyı da dahil etti.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Mayıs 2018 sayısında…

 

 

Dikkat çekenler...