PROF. DR. FATMA AYANOĞLU: Dijital çağda kadın çok daha güçlü

KOVİD 19 SALGINI HEMEN HER SEKTÖRDE İSTİHDAM ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİLERE NEDEN OLDU. ANCAK MİLYONLARCA KADININ İŞGÜCÜ PİYASASINDAN UZAKLAŞTIĞI BU DÖNEMDE, ORTAYA ÇIKAN YENİ SORUNLARIN YANINDA SALGIN ÖNCESİ İSTİHDAM DÜZEYLERİNE GERİ DÖNÜŞ UMUDU HALA UZAK. GEÇTİĞİMİZ YIL İŞSİZLİK ARTIŞI YAŞAYAN 24 OECD ÜLKESİNİN 17’SİNDE BU DURUMDAN EN ÇOK ETKİLENEN KESİMİ KADINLAR OLUŞTURDU.

KADRİYE N. TUNÇSİPER

Pandemi boyunca kadınlar sadece iş kaybı değil, evden çalışma nedeniyle iş yaşam dengesinin bozulması, çocuk bakımı ve ev işleri nedeniyle artan sorumluluklar ve dijital şiddet ile de mücadele etmek zorunda kaldı. Pandeminin olumsuz bir diğer etkisi ise tüm dünyada kız çocuklarının eğitiminin aksaması oldu. Covid 19’dan önce kadınlar için uzun süredir devam eden eğitim dezavantajı azalmaktayken, ortaya çıkan yeni süreç elde edilen kazanımların gerilemesine neden oldu. Birçok sektörde kadınların pandemi sürecindeki durumunu ortaya koyan İş Yaşamında Kadın kitabı da salgın döneminde kadınların sağlık başta olmak üzere birçok sektörde ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerilerini okuyucuya sunuyor. Çalışmanın editörlüğünü yapan Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu ise ortaya çıkan zor durumlara rağmen kadınların dijital çağda çok daha başarılı olduğu ve bu alanda yönlendirmeler ile çok daha güçlü bir istihdam olanağına kavuşacağını iddia ediyor. Ayanoğlu ile yeni dönemde ortaya çıkan dijital şiddet, iş yaşam dengesi ve son gelişmeler ile dijital dünyada değişen istihdam durumunu konuştuk.

Kovid 19 süreci dijital şiddeti ne ölçüde etkiledi? Dijital alanı kamusal bir alan olarak değerlendirdiğiniz için bu alanda şiddetin önlenebilmesi için ne gibi yaptırımlar uygulanabilir?

Kovid 19 dijital şiddeti inanılmaz ölçüde etkiledi. Dijital alan kamusal bir alan ve burada şiddetin önlenmesi için kesinlikle yaptırımlar olması gerekiyor. Bu süreçte çıkan sosyal medya kanunu yapılması gereken bir şeydi. Artık dijital kimlik numarası alınması gerekiyor. İnsanların sahte hesaplarla karşısındaki kadın, çocuk ya da gençlere, işyerinde ya da evde şiddet uygulamaması için dijital kimlik numarası ile sahte hesap alınmasının önlenmesi hedefleniyor. Böylece bir sürü hesap açılmış olsa da dijital kimliğin gerekli olması ile hesabın sahibi kolayca tespit edilebilir.

Aslında dijital alan suç işleyenlerin varsaydığı gibi tamamen yok olan, tamamen ortadan kaybolabilecekleri bir alan değil. Ayak izlerimiz orada kalıcı şekilde duruyor. Veriler siz telefondan ya da bilgisayardan silseniz bile silinmeyebiliyor. Bunu bazı platformların verileri çalındığında da duyduk. Bunlar bir yere kaydediliyor ve altını çizerek söylüyorum uzay boşluğu değildir. Ne yazarsanız ne çizerseniz kalıcı şekilde kalır ve sizi ömür boyu takip eder.

Devamı Z Raporu Dergisi Mayıs 2021 sayısında…

Dikkat çekenler...