Türkiye’nin global markası General Mobile

GENERAL MOBILE, KÜRESEL PAZARLARDAKİ BÜYÜME STRATEJİSİNİ SÜRDÜRÜYOR. BU AMAÇLA KÜRESEL İŞ BİRLİKLERİ, AR-GE TESİS YATIRIMLARI, YENİ ÜRÜN VE İŞ MODELİ İNOVASYONU KONULARINA ODAKLANIYOR. 2018 YILINDA TURQUALITY PROGRAMINA DAHİL OLAN ŞİRKETİN 2021 YILINDAKİ HEDEFİ İSE KAYNAKLARINI VERİMLİ KULLANARAK 75 BİN ADET AKILLI TELEFON SATIŞI GERÇEKLEŞTİRMEK VE 10 MİLYON DOLARLIK CİROYA ULAŞMAK.

ESRANUR EYUPOĞLU

General Mobile yüksek kalitede, ulaşılabilir, güncel teknolojilere sahip akıllı mobil ürünler geliştiren bir marka olma misyonu ile global pazarlardaki sürdürülebilir büyüme stratejisine odaklanmak için 2015 yılında Google ile Android One anlaşması gerçekleştirdi ve Türkiye, dünyada bu projenin en hızlı büyüyen ülkesi oldu. Şirket yine Android One programındaki performansıyla 2017 Dünya Mobil Kongresi’nde Google tarafından kalite odağını, yaratıcılığını ve Android yeteneklerini en iyi şekilde kullanan marka olarak “Android European Hero” ödülüne layık görüldü.

CEP TELEFONUNDA KÜRESEL TÜRKİYE MARKASI OLMAK İÇİN NELER YAPILIYOR?

2017 yılında 100 milyon TL ve 2018 yılında ek 50 milyon TL yatırım ile endüstri 4.0 standartlarına uygun, yüksek teknolojilere sahip, Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük cep telefonu üretim üssünü kuran General Mobile, yılda 2,5 milyon adet, dakikada ise 5 cihaz üretim kapasitesine sahip. Tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge merkezinde ürünlerin uçtan uca tasarlandığını ve tüm operasyon süreçlerinin Türkiye’den yönetildiğini ifade eden General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, “Türkiye’nin global bir markası olarak 33 ülkede faaliyet gösteren General Mobile, 2019 Avrupa İş Ödülleri’nde yürüttüğü başarılı stratejisi sayesinde 33 ülkeden 2 bin 750’nin üzerinde yarışan firma arasından öne çıkarak “Yılın Büyüme Stratejisi” kategorisinde “National Winner” ödülünün sahibi oldu. Ürün geliştirme süreçlerindeki inovasyon ve sürdürülebilir kalite yaklaşımlarıyla 2018 yılında, GM 9 Pro ürünü, uluslararası kamera derecelendirme platformu olan DxOMark tarafından aldığı 90 puan ile dünyadaki en iyi kamera performansına sahip ilk 10 akıllı telefondan biri olarak gösterildi” dedi. Yaman, “Bugüne kadar Türkiye’den 215 bin adet cep telefonu ihracatı gerçekleştiren General Mobile, 21 milyon dolarlık bir ciro sağladı. Ticaret savaşları ve pandeminin yol açtığı negatif koşullar sebebiyle birçok ülke kendi içerisine döndü, rekabet ve arz-talep dengesi noktalarında zorluklar yaşandı. Türkiye’nin yerli akıllı telefon markası olarak bugün itibarıyla, Hollanda, İngiltere, Rusya ve Polonya hedef pazarlarımız arasında. Ayrıca, stratejik inisiyatifleri sürdürmek için özellikle gelişen pazarlara odaklanmış durumdayız. Pazara giriş çalışmaları kapsamında özellikle Afrika pazarında derinleşme ve iş fırsatları takip ediliyor, bununla beraber iş planları ve iş birlikleri oluşturuluyor” ifadelerini kullandı.

Devamı Z Raporu Dergisi Mayıs 2021 sayısında…

Dikkat çekenler...