Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu “Tekstilde bayrak taşıyıcısıyız”

İKİ ANA ODAK NOKTASI, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE DİJİTALLEŞME İLE YARIM ASIRDIR TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNE HİZMET VEREN ORKA HOLDİNG’İN, BUGÜN 82 ÜLKEDE 400’ÜN ÜZERİNDE MAĞAZASI BULUNUYOR. UZUN YILLARDIR SEKTÖRDE SÖZ SAHİBİ OLMA SEBEBİNİ, TRENDLERİN YAKIN TAKİBİ, DOĞRU VERİ ANALİZİ VE DEĞİŞİMİ ÖNGÖRME YETENEKLERİNE BAĞLAYAN ORKA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU, DAMAT TWEEN VE D’S DAMAT MARKALARI İLE DÜNYA MODA ENDÜSTRİSİNDE TÜRKİYE’NİN BAYRAK TAŞIYICISI OLDUKLARINA DİKKAT ÇEKİYOR.

GİZEM TÜMBAY KOÇAK

Türk tekstil sektörünün önemli markalarından Orka Holding, Ar- Ge ve inovasyon tabanlı teknoloji yoğun ürün ihracatına önem veren ve kaliteyi ön planda tutan iş anlayışıyla dünyanın 82 noktasına ürün yolluyor. Değişim ve dönüşümü yakından takip eden ve Meta evrende mağaza açan ilk Türk moda markası olan Orka Holding, modada ileri teknoloji kullanan ve robotlarla tam otomasyon üretim yapan Giresun’daki üretim tesisine yaptıkları 30 milyon TL’lik revize yatırım ile 2023 sonunda yüzde 40’lık bir kapasite artışı hedefliyor. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, hazır giyimde kg ihracat rakamının 16 ile 20 dolar arasında değiştiğinden bahsederken, “made in Türkiye” algısını yükseltmenin, Orka Holding’in kuruluş vizyonunun bir parçası olduğuna değiniyor. Sürdürülebilirliğin Orka Holding’in DNA’sında olduğunu da söyleyen Orakçıoğlu, şu anki koleksiyonlarının yüzde 30’unun geri dönüşümden oluştuğunu ve 2023 sonunda 4 milyar TL ciro ve 50 milyon dolar ihracat hedeflediklerini ekliyor.

Sürdürülebilirliği merkezine alan Orka Holding, 2023 yılının ilk yarısını nasıl geçirdi?

Bu yıl Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yılını kutlayacak olmamız nedeniyle bizim açımızdan ayrı bir değere sahip. Bu anlayışla planladığımız 2023 yılının ilk yarısı, hedeflediğimiz ölçüde oldukça iyi geçti. Bununla birlikte bu yılın başında ülke olarak hiç bir zaman unutmayacağımız bir acı yaşadık. Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler hepimizi yasa boğdu. Kendi adımıza grup olarak afetin yaşandığı ilk günden itibaren yardımlarımızı sürdürdük ve bundan sonrası için de yardımlarımız sürecek. Son olarak afet bölgesinde yer alan 25 mağazamızı, ekonomik ve sosyal yaşamın yeni umutlarla canlanmasına katkı sunmak amacıyla yeniden hizmete açtık. Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa’da Damat Tween, D’S damat ve Beverly Hills Polo Club mağazalarımız dört aylık aranın ardından haziran ayının ilk haftasında yeniden kapılarını açtı. Bölgedeki mağazalarımızda 150 çalışanımız bulunuyor. Onlar adına umut doluyuz. Ayrıca 12 kişiye de yeni istihdam yaratmaktan mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra da bölgedeki vatandaşlarımızın yaralarını bir nebze de olsa sarmak için elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz.

Yılın ilk yarısında Roma, Bologna gibi dünya turizminin cazibe merkezi olan kentler başta olmak üzere İtalya’da büyümemiz sürdü ve sürmeye devam ediyor. Dünyanın en güçlü erkek giyim mağazalarının olduğu İtalya ve İspanya gibi ülkelerde artan bir grafik sergilemek çok önemli. Nisan ve mayıs aylarında Damat Tween ve D’S damat markalarımız ile toplam 14 yeni yurt dışı mağazası açılışı gerçekleştirdik.

İtalya’da Bologna başta olmak üzere toplam üç, Rusya’da St. Petersburg başta olmak üzere toplam üç, Irak’ta Bağdat ve Erbil’de toplam iki ve ayrıca Romanya, Kosova, Cezayir, Avustralya Melbourne, Kamerun ve Bosna Hersek’te yeni mağaza açılışlarımız oldu. Dubai’deki mağaza sayımızı da altıya çıkarmayı planlıyoruz.

YARIM ASIRLIK TEKSTİL HİKAYESİ

Orka Holding, uzun yıllardır sektörde söz sahibi olmasını ve güncel kalmasını neye borçlu?

Moda endüstrisinde yarım asra yaklaşan köklü tecrübeye sahip Orka Holding olarak, trendlerin yakın takibi, doğru veri analizi ve değişimi öngörme yeteneğimizle attığımız her yatırım adımları, dünya modasının zirvesinde söz sahibi olmamızın temel dinamikleri arasında yer alıyor. İki ana odak noktamız olan “Sürdürülebilirlik ve Dijitalleşme” ekseninde büyümemiz sürüyor. Geldiğimiz bu noktada erkek giyimde zirvede yerini alan global bir moda kuruluşuyuz. Bir erkeğin ihtiyaç duyduğu her ürünü rahatlıkla bulabildiği tasarım markalarımız Damat Tween ve D’S damat ile dünya çapında 82 ülkede 400’ün üzerinde mağazaya sahibiz.

“HAZIR GİYİMDE KG İHRACAT RAKAMI 16-20 DOLAR ARASINDA”

Tekstil ve hazır giyime yıllarca düşük katma değerli ihracat olarak bakıldı. Ancak son yıllarda gerek inovatif gerekse markalı ürünler bu alıgıyı yıkmaya başladı. Hazır giyimde kg ihracat değeri nedir?

Son iki-üç yıl içerisinde Türkiye’de tüm sektörlerde ihracat başına kg birim fiyatı 1,05 dolardan 1,5 dolara geldi. Bu ihracat birim fiyatını artıran sektörler arasında ise savunma ve kimya sanayi gibi büyük bir dinamizm yaratan ve öncülük yapan yeni sektörlerimiz yer aldı. Uzun yıllardır hazır giyim sektörü için sadece fason üretim yapan bir sektör imajı varken bu süreç de geride kaldı. Bugün hazır-giyim sektörü yurt dışında 5-6 binin üzerinde mağaza sayısına ulaşan ve kendi markaları ile dünyanın her yerinde olan bir sektör konumuna geldi. Bugün hazır-giyimde isimsiz marka ihracatı kg ihracat rakamları, 15 ile 20 dolar arasındayken, markalı ihracat ise 50 doların üzerine çıktı. Biz kendi markamız D’S damat ile 60 dolardan, Damat Tween ile 70-80 dolar üzerinden kg başına ihracat yapıyoruz. Komşu ülkelerimizle olan pazarda zaten varız ve Avrupa’da da güçlü bir şekilde ilerliyoruz.

Made in Türkiye ürünleri global pazarda nasıl karşılık buluyor? Türkiye hazır giyimde küresel rekabet gücünü artırmak için hangi adımları atıyor?

Öncelikle gelişmeleri çok iyi okumak lazım. Dünya çapında çok önemli, bir o kadar da hızlı bir dijital devrime tanıklık ediyoruz. Yapay zekadan blockchain’e, Quantum hesaplamadan davranışların internetine pek çok teknoloji trendi ile iç içe yaşamaya ve hatta daha da önemlisi alışmaya başladık. Bu noktadan geri dönüş yok. Dönüşüme ayak uyduramayan kuruluşların yok oluşlarına tanık olacağız.

Orka Holding olarak, dünya moda perakendesinde de yaşanan bu değişime ayak uydurmaktan ziyade değişime öncülük etmeyi şiar edindik. Çünkü bu değişimin, pek çok sektörde olduğu gibi moda endüstrisinde de yepyeni bir çığır açtığının bilincindeyiz. Bu noktada şunu da belirtelim, “made in Turkiye” algısını yükseltmek, zaten Orka Holding’in kuruluş vizyonunun bir parçası… Bu anlamda Damat Tween ve D’S damat markalarımızın global büyüme stratejisinde, dünya moda endüstrisinde ülkemizin bayrak taşıyıcısı olduğumuzun bilinciyle hareket ediyoruz.

Bu anlayışla, iki ana odak noktası, Sürdürülebilirlik ve Dijitalleşme olan bir grup olarak, üretimden tasarıma kaliteyi ön planda tutan iş anlayışımız, Ar-Ge ve inovasyon tabanlı teknoloji yoğun ürün ihracatına önem vermemiz ve çalışan ve müşteri memnuniyetini daima ön planda tutan iş disiplinimizin de etkisiyle erkek giyimde dünyanın önde gelen lüks markaları ile devler liginde yer alıyoruz.

Futboldan basketbola dünyaca ünlü kulüplerle spor sponsorlukları anlaşmalarımızdan Kaliforniya merkezli Beverly Hills Polo Club’ı bünyemize katmamıza kadar pek çok konuda yaşanan gelişmeler, bu başarımızın uluslararası arenadaki yansımaları arasında.

Devamı Z Raporu Dergisi Temmuz 2023 sayısında…

Dikkat çekenler...