Uluslararası eğitimin yeni merkezi

TÜRKİYE DÜNYADA ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM İÇİN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ ÜLKELERDEN BİRİ HALİNE GELDİ. KÜRESEL ANLAMDA 300 MİLYAR DOLARI AŞAN YABANCI ÖĞRENCİ PAZARINDA SÖZ SAHİBİ OLAN TÜRK ÜNİVERSİTELERİ, DÜNYADA ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 2,9’UNA EV SAHİPLİĞİ YAPARAK İLK 10 İÇERİSİNE GİRDİ. 2023 İTİBARİYLE 301 BİN YABANCI ÖĞRENCİNİN EĞİTİM GÖRDÜĞÜ TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİN YENİ HEDEFİ İSE DÜNYADA İLK 5’TE OLMAK.

KADRİYE N. TUNÇSİPER 

Dünyada her geçen gün çok daha fazla öğrenci farklı hedeflerle yurt dışında okumaya gidiyor. 2010 yılında küresel çapta 2 milyona yakın öğrenci yurt dışında eğitim görürken, bu sayı aradan geçen 12 yılda 5 milyona ulaştı. OECD tahminlerine göre yabancı bir ülkede yükseköğretimde eğitim gören öğrenci sayısının 2025 itibariyle 8 milyona ulaşacağı belirtiliyor.

Yabancı öğrencilerin kültürel tanıtım ve yumuşak güç açısından ülkelere birçok fayda sağlamalarının yanı sıra yerel ekonomiye katkıları da oldukça önemli. Dünyada en fazla yabancı öğrenci çeken ülkeler ABD, İngiltere, Kanada, Çin, Avustralya ve Fransa olarak sıralanıyor. Dünyada en fazla uluslararası hareketliliğe sahip öğrencilerin uyrukları ise 1 milyon ile Çin, 462 bin ile Hindistan, 126 bin ile Vietnam, 126 bin ile Almanya ve 103 bin ile Fransa.

TÜRKİYE YÜKSELİŞTE

Son yıllarda eğitim alanında yaptığı atılımla yabancı öğrenci sayısını katlayan Türkiye, bu alanda dünyadaki söz sahibi ülkelerden biri haline geldi. Yabancı öğrenci sayısı artışında ABD ve İngiltere’yi geçen Türkiye’de yabancı öğretim üyesi sayısı da 3 bini aştı.

Dünyanın 182 ülkesinden öğrenci ağırlayan Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında ise Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Karabük Üniversitesi öne çıkıyor. Gelen öğrencilerin çoğunluğu işletme, tıp ve bilgisayar mühendisliği alanlarından eğitim görürken, Türkiye’de ikamet eden yabancı öğrenciler arasında Suriye, Azerbaycan, Türkmenistan, Irak ve İran uyruklu öğrenciler ilk sıralarda yer alıyor.

ÖĞRENCİLERİN EKONOMİYE KATKISI 1 MİLYAR DOLARI AŞTI

Yabancı öğrenciler eğitim gördükleri ülkelerde ekonomiye eğitim, barınma, yeme-içme ve eğlence amaçlı harcamalar ile katkıda bulunuyor.

Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Eğitim Hizmetleri Komite Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, Türkiye’nin güncel olarak 300 bini aşkın uluslararası öğrenciyi ağırladığını ve resmi verilere göre 1 milyar dolar seviyesinde bir eğitim ihracatı geliri elde ettiğini belirterek, uluslararası öğrencilerin ülkemiz ekonomisine katkısını değerlendirirken yalnızca bu veriyi göz önüne almanın yeterli olmadığını vurguluyor.

“Söz konusu öğrencilerin ülkemizdeki barınma, ulaşım ve benzeri giderlerini de göz önüne aldığımızda resmi rakamların çok üzerinde bir ekonomik katkının ülkemizdeki uluslararası öğrencilerden geldiğini de görmekteyiz. Bu sürecin bir diğer ve belki de daha önemli boyutu ise eğitim hizmetleri ihracatımızın ülkemizin yumuşak gücüne olan katkısıdır. Bugün ülkemizde ağırladığımız binlerce uluslararası öğrenci mezuniyetlerini takiben gönüllü birer kültür elçisi olarak ülkemizle bağlarını devam ettiriyor” şeklinde konuşarak, ekonomimizin sürdürülebilir olarak büyümesinde uluslararası öğrencilerin çok önemli rolünün olduğunu belirtiyor.

DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN

HİZMET İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI VE EĞİTİM HİZMETLERİ KOMİTE BAŞKANI

 “SÜREÇ KOLAYLAŞMALI”

ÜLKEMİZE GELEN ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN BU SÜREÇTE YAŞADIĞI BAZI SORUNLAR BULUNMAKTA. BUNLARDAN KISACA BAHSETMEK GEREKİRSE; VİZE SÜRECİ, İKAMETGÂH BELGESİ ALIM SÜRECİ, LİSE DENKLİKLERİNİN KABULÜ GİBİ İŞLEMLER SIRASINDA ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİMİZ BAZEN KAYIT İPTALİNE KADAR GİDEBİLEN SORUNLAR YAŞAMAKTA. BU SÜRECİ, ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN DAHA KOLAY BİR HALE GETİRMEMİZ, ÜLKEMİZİN PAZAR NEZDİNDE İTİBARININ ARTMASINA VE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELMESİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR.

 

Dikkat çekenler...