iSTANBUL ENERJiNiN DAVOS’U OLUYOR

Uluslararası dev organizasyonlarda rüştünü ispatlamış bir ülke olarak, “enerji olimpiyatları” denilen Dünya Enerji Kongresi’ne hazırlanıyoruz. Çalışmaları yürüten ekibin başında bulunan Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Murat Mercan, “İstanbul enerjinin Davos’u olacak” diye iddialı konuşuyor

Meliha Okur 

Artık uluslararası dev organizasyonlara imza atmakta sıkıntı yaşamıyoruz. Rüştümüzü ispat edeli çok oldu. İşte G20 Antalya Zirvesi. Türkiye için çok iyi bir tecrübeydi. Çok değil bir ay sonra, nisanda dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen ‘dünya botanik EXPO’su; EXPO 2016 Antalya başlayacak. Teması; Çiçek ve Çocuk. İçerik güzel, lakin tanıtım ve pazarlamada biraz daha aktif olunması gerekiyor. Yine ekim ayında büyük bir organizasyon sınavından geçeceğiz; Dünya Enerji Kongresi’ne evsahipliği yapacağız. Enerji oyuncuları, diplomatlar, siyasetçiler bu uluslararası toplantıya “Enerji Olimpiyatları” diyor. Üç yılda bir yapılıyor. Hangi ülkede yapılacağına gelince, tıpkı olimpiyat seçimi gibi delegeler üye ülkeleri oyluyor.
Türkiye bu yarışı 2012’de kazandı. O zaman Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bakan yardımcısı da Dr. Murat Mercan’dı. Dersini çalıştı Mercan… 2013’te Güney Kore’yi izledi. 2019’da bu sınavdan geçecek Abu Dhabi’yi de gözlemledi. Şimdi de 23’üncüsü İstanbul’da 9 ile 13 Ekim’de yapılacak toplantının farkını ortaya koyacak. Güzel işler bunlar. Marka sürdürülebilirliği açısından da önemli. Böyle organizasyonların sürdürülebilirliğine çok önem vermeliyiz. Konuyla ilgili Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Murat Mercan ve ekibi ile görüştük. Neler yapıldığını aktarmak istedik.

Devamı Derin Ekonomi Mart sayısında…

 

Dikkat çekenler...