İNDİRİMLER PİYASAYI DENGELEYECEK

Enflasyonla topyekün mücadele programı her sektörden destek buldu. En önemli desteklerden biri de Birleşmiş Markalar Derneği’nden geldi. Üyelerinin büyük bir bölümü programa katıldığı. BMD Başkanı Sinan Öncel, indirim kampanyasının enflasyon oranlarına olumlu yansıyacağını belirtti. AVM’lerde dövizle kiralama döneminin bitmesiyle de artık perakende sektörünün önünü rahat görebileceğini söyledi.

Semra Karabaş

Enflasyonla topyekün mücadele programı başlatıldı. Bu kapsamda enflasyon sepetinde yer alan tüm ürünlerde en az yüzde 10 indirimler başladı. Kampanya çığ gibi büyüyor, sadece enflasyon sepetinde yer alan ürünler değil, ara malı üreten gruplar bile bu kampanyaya destek veriyor. Birleşmiş Markalar Derneği olarak da bu sürecin içerisinde yer alan aktörlerden biriydiniz. Üyelerinizin bu kampanyaya katılımı ne durumda, kampanyanın piyasalara ve enflasyon oranlarına yansıması nasıl olur?

Bazı adımlar, özellikle doğalgaz ve elektrikte zam yapılmayacak olması, giderleri öngörülebilir hale getirdi. Çünkü enerji fiyatlarında artış beklentisi, tedarikçilerin fiyatları şişirmesine neden olmuştu. Yıl sonuna kadar artış olmaması öngörülebilir bir durum oluşturdu. Onun dışında özellikle KDV iadesi alacaklarının yüzde 50’sinin hemen ödenebiliyor olması da iş dünyası için oldukça olumlu bir adım oldu. Temel gıda ürünlerindeki indirimler de piyasada düzenleyici bir etki yaratmaya başladı. Fiyat artırmayı düşünen veya fiyat artırma planları içerisinde olan firmaları bir miktar daha bekleyelim görelim noktasına getirdi. Bu noktada psikolojik çok önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Bütün firmalara, hepimize bir otokontrol sistemi getirdi. Bırakın artırmayı ne kadar indirim yapacağımızı düşünüyoruz şu anda.

‘ÜYELERİMİZİN YÜZDE 90’I ENLASYONLA MÜCADELE KAMPANYASINA KATILDI’

Birleşmiş Markalar Derneği çatısı altında olan firmalar ne kadar indirim yapıyor?

Üyelerimizden katılım oranı yüzde 90’ı geçmiş durumda. Bütün üyelerimiz yüzde 10 ve onun üzerinde indirim yapıyor. Çünkü farklı ürün gruplarında farklı oranlarda indirim yapma imkanı var. Her üründe yüzde 10 değil bazı ürünlerde daha fazla indirim yapabilme durumu var. Çünkü bazı ürünlerde yüzde 10 ve üzerinde indirim yapabiliyorsunuz ama bazı ürünlerde yapamıyorsunuz. Çünkü girdi maliyetleri çok yüksek. Ama bazı ürünlerde de yüzde 10’un çok üzerinde indirim yapabiliyorsunuz. Bu indirim kampanyası bakıldığında bizim için erken bir indirim kampanyası oldu. Ekim ayında normal koşullarda indirim olmaz biliyorsunuz. Çünkü yeni sezon. Tabii ki enflasyonla mücadele kapsamında sadece gıda perakendesi değil bizim elektronik, küçük ev aletleri satan üyelerimiz de var. Onlar da kampanyaya katkı sağlıyor. O yüzden enflasyonla topyekün mücadele her gün artarak devam edecek. Bakanlığın açmış olduğu sitedeki logolar da her gün artacak. Bu kararın etkilerini önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz. Firmaların logolarını asmaları, etiketlerine yansıtmalarıyla birlikte çok etkili olacağını düşünüyorum. Güzel bir kampanya olacağını düşünüyorum. Özellikle gıdada büyük bir rol oynuyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Kasım 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...