HAVAYA ÇİN REKABETİ GELİYOR

Bir buçuk milyara yaklaşan nüfusu ve dev ekonomisiyle Çin, yakın gelecekte havayolu şirketleri ile de adından sıkça söz ettirecek. Dünya uçuş trafiğinde özellikle Asya’da yaşanan gelişmeler ve Çinli havayolu şirketlerinin son yıllardaki yatırımları, bu alanda rekabetin iyice kızışacağını gösteriyor.

Ebru Çolak

Yoğun bir biçimde devlet kapitalizmi uygulamakta olan Çin’in 2010 yılında 2.600 olan uçak sayısı, 2015’e gelindiğinde 4.500’e çıktı. Yeni yatırımlarla dev ülkenin 267 milyon düzeyindeki yolcu sayısının 450 milyona ulaşacağı öngörülürken, ticari havalimanı sayısının da 175’ten 220’ye yükselmesi bekleniyor. Söz konusu dönem için Çin tarafından havayolu sektörüne yapılacak yatırım miktarının yaklaşık 230 milyar dolar olacağı hesaplanıyor. Tüm bu gelişmeler, şu ana kadar havadaki global rekabette pek yer almayan Çinli şirketlerin yakın gelecekte daha fazla söz sahibi olacağının işaretleri olarak görülüyor.

UÇAK TALEBİNDE MÜTHİŞ ARTIŞ
Çin’in hızla büyüyen havayolu sektörü, öncelikle talep edilen uçak sayısında kendisini gösteriyor. Öyle ki 20 yıl içerisinde Çinli firmaların farklı tiplerde 7 bini aşkın uçak satın alacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla dünya genelinde yeni uçak taleplerinin beşte biri Çin’den gelecek. Satın alınması öngörülen uçakların toplam değerinin 1,1 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Haziran 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...