NOT İNDİRİMİNE RAĞMEN HALA CAZİP GÖRÜLÜYORUZ

Enver Erkan-Kapital FX – Uzman

Moody’s not indirimi elbette beklenmiyordu ve bu konuda birçok eleştiri yapılabilir. Evet, sundukları argümanlar geçerli ve ekonomi varsayımlarına göre doğru. Ancak tutarlılık konusunda birçok eleştiri yapılabilir. Hatırlamak gerekirse; not indiriminin geldiği günden iki gün önce “Türk ekonomisinin darbe girişiminin şoklarını büyük ölçüde atlattığı” değerlendirmesi nedeniyle not indirimi çok düşük bir ihtimal olarak görülmekteydi. Bu tutarsızlık Moody’s’in saygınlığına gölge düşürmüştür. Yarattıkları bu bilgi kirliliği hiçbir şeyle ifade edilemez. Not indiriminden ziyade, tutarsızlığı eleştiriyorum.
Notun inmesi, bir daha çıkmayacağı anlamına gelmez. Not indirimi geriye döndürülebilir bir süreçtir elbette, Türkiye’nin de bundan sonra yapması gereken yapısal reformlara sıkı sıkıya sarılarak, kısa vadeli dış finansman bağımlılığını en aza indirmek ve dışsal şoklara karşı dayanıklı bir ekonomik yapı oluşturmaktır.
Bundan sonra neler olabileceğine bakalım…
Fon çıkışları reel olarak gerçekleştiğinde Türk finansal varlıkları üzerindeki baskı artacaktır. Biz TL’de uzun vadeye yayılacak bir değer kazancı beklemiyoruz. Artan CDS ve diğer risk göstergeleri ile kısa vadeli dış finansman ihtiyacındaki olumsuzluk nedeniyle biz yılsonuna ilişkin beklediğimiz 3,05 seviyesine daha hızlı ulaşılabileceğini düşünüyoruz. Yıl içinde oynaklık derecesine bağlı olarak bu seviyenin üzeri de görülebilir. Dolar/TL’nin marjinal bir fiyatı görüp 3,05 civarında denge bulması ihtimal dahilindedir.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ekim 2016 sayısında….

Dikkat çekenler...